Vánoce

Předvánoční peklo na parkovištích. Jak se na něj nejlépe připravit?

Předvánoční peklo na parkovištích. Jak se na něj nejlépe připravit?
Zdroj: Profimedia

Ať se před Vánoci vydáte autem kamkoliv na nákupy, vaše nervy budou vystaveny těžké zkoušce. Na přeplněných parkovištích čekají na řidiče mnohé nástrahy. Na co všechno je potřeba se připravit, abyste si nekazili sváteční náladu?

“Před tím, než vyjedete na nákupy, seznamte se s parkovacími pravidly v místě, které hodláte navštívit. Můžete tak ušetřit za parkovné i za pokuty. V některých parkovacích zónách na ulicích se parkovací automaty nenachází a jedinou platební metodou je aplikace. Většina parkovišť u obchodních center je po nějakou dobu zdarma, ale čím je místo exponovanější, tím je doba kratší a cena za hodinu parkování je vyšší,” upozorňuje Pavel Foltýn z Auto ESA.

Fronty u závor

Vjet do obchodního centra a najít parkovací místo bývá normálně záležitostí několika minut. V těchto dnech počítejte s mnohem delší dobou. Největší fronty se tvoří u výjezdů. Navíc vždy někdo zdržuje se ztraceným nebo nezaplaceným lístkem. Ve svých časových plánech si raději nechte na tyto situace rezervu. Budete pak mnohem méně ve stresu.

Související obsah

Kam jsem dal lístek?

I když je mnoho parkovišť vybaveno kamerou k automatickému otevření závory, nenechávejte lístek v autě. Dejte si jej například do peněženky, abyste nezapomněli, v jaké kapse jej máte. Pro případ, že byste překročili parkovací dobu zdarma, nebudete se pro něj muset vracet do auta. Můžete také snadno zkontrolovat u platebního automatu, zda jste parkovací dobu nepřekročili. Vyhnete se tak situaci, kdy najedete k závoře a ona se překvapivě neotevře.


Kde jsem nechal auto?

Je známo, že ve stresu špatně funguje paměť. A dostat se do stresu v předvánočním mumraji je poměrně snadné. Několikapatrová obrovská parkoviště bývají často zkouškou orientačního smyslu. Může se velice snadno stát, že budete s taškami v ruce zmateně pobíhat po garážích. Jednoduchým řešením je vyfotit si nejbližší sloup s označením zóny. Donutí vás to se na chvilku soustředit a tím si zapamatovat, kde auto stojí. Na fotku se pravděpodobně už nebudete muset podívat.

Kde je můj nákup?

Nikdy se nevracejte k autu, abyste do něj uložili nakoupené dárky. Zatímco budete pokračovat v nákupech, mohou nenechavci číhající na tuto příležitost zmařit vaše úsilí a připravit vás o sváteční náladu, čas a peníze. Nechávat jakékoliv cennosti v autě není dobrý nápad.

Související obsah

Kdo mi odřel auto?

“Pokud je to možné, parkujte vedle aut v dobrém stavu. Je pravděpodobné, že jejich řidiči budou více ohleduplní k vozům ostatních. Například do nich nebudou bouchat dveřmi. Od řidičů se špinavými a otlučenými auty příliš velkou opatrnost nečekejte. Auto pro ně většinou představuje jen malou hodnotu a nějaký šrám navíc je vůbec nezajímá,” přidává svojí profesní zkušenost Pavel Foltýn z Auto ESA.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události