Elektromobilita

Slováci vzali útokem dotace na elektromobily. Vyčerpali je za 4 minuty

Slováci vzali útokem dotace na elektromobily. Vyčerpali je za 4 minuty
Zdroj: Škoda Storyboard

Slováci opět ukázali, jaký zájem mají o elektromobilitu. Obzvláště, když vláda rozdává dotace na nákup nového vozu. V prvním kole registrací strhli server, při opakované akci vyčerpali rozpočet už za necelé čtyři minuty. Peníze po splnění dalších podmínek dostane 668 žadatelů, píše portál tvnoviny.sk.

Slovenské ministerstvo průmyslu vypsalo velkorysé dotace na nákup elektromobilů. Firmy i jednotlivci mohou získat 8000 eur (přes 200 tisíc korun) na vůz s čistě elektrickým pohonem a 5000 eur (téměř 130 tisíc korun) na plug-in hybrid, který elektromotor kombinuje se spalováním.

První pokus o online registrace do dotačního programu minulý týden nevyšel, kvůli obrovskému zájmu zkolaboval server a ministerstvo anulovalo i registrace, které proběhly úspěšně. Slovenská inovační a energetická agentura proto v pondělí spustila opakovanou registraci žadatelů.

Zájem mnohonásobně překračuje objem vyčleněných prostředků. Původně bylo v rozpočtu pět milionů eur, po první rvačce úřady navýšily dotace na šest milionů. Podporu tak mohlo získat maximálně 750 elektromobilů, respektive 1200 plug-in hybridů.

Související obsah

V době spuštění registrací bylo na stránce chcemelektromobil.sk připojeno asi 3000 lidí. Problémy se ale tentokrát neopakovaly a Slováci šest milionů eur rozebrali za necelé čtyři minuty. Peníze po splnění dalších podmínek dostane 668 žadatelů, kteří požádali o dotaci na 786 vozů.

Elektronická registrace je prvním krokem k úspěšnému získání dotace. Ministerstvo průmyslu bude postupně podepisovat smlouvy s úspěšnými žadateli. Ti budou mít 12 měsíců na to, aby si vůz koupili. Automobil budou muset vlastnit minimálně dva roky a nebudou moci využít leasing.

Maximální pořizovací cena vozidla, na které bylo možné získat dotaci, je 50.000 eur s DPH, tedy necelých 1,3 milionu korun. Nejlevnější elektromobil na trhu, Škoda Citigo-e iV se v základu prodává za 429.900 korun, Slováci, kteří získali dotaci ho pořídí v přepočtu za méně než 300.000 korun.

Související obsah

Slovenské ministerstvo průmyslu už dříve uvedlo, že v případě velkého zájmu, prostředky na dotace navýší.

I české ministerstvo chce příští rok spustit dotační program na nákup elektrifikovaných aut. Žádat o ně ale budou moci jen firmy. Dotace na jeden elektromobil by měla být kolem 250 tisíc korun, celkově ministerstvo rozdělí 50 milionů korun.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události