Autoservis

Proč v pneumatikách klesá tlak? Tohle byste měli vědět

Proč v pneumatikách klesá tlak? Tohle byste měli vědět
Zdroj: Profimedia

Nízký tlak v pneumatikách je nebezpečný a zvyšuje náklady na provoz auta. Proto je důležité tlak v pneumatikách sledovat. Jak se projevuje pokles tlaku a jaké jsou jeho příčiny?

“Od roku 2014 je povinnou součástí výbavy nových vozidel v EU systém kontroly tlaku. Existují dvě varianty. Přímý systém měří a zobrazuje tlaky všech kol. Nepřímý systém neměří tlak, ale registruje zvýšené otáčky kol. Podhuštěné kolo má menší obvod a točí se rychleji. K výhodám těchto systémů patří zvýšení bezpečnosti posádky a optimalizace valivého odporu a tím i spotřeby vozidla,” říká Pavel Foltýn z Auto ESA a dodává: “Pokud tento systém ve voze nemáte, doporučuje se kontrola předepsaného tlaku v pneumatikách po každých ujetých 500 km.”

Jak se pokles tlaku projeví za jízdy?

Pokles tlaku v pneumatikách, pokud dosáhne určité hodnoty, je cítit na chování auta. Výrazněji na přední pneumatice. Vozidlo má tendenci při jízdě a brzdění táhnout do jedné strany. Pokles tlaku v zadní pneumatice se za jízdy rozpoznává hůře. Upozornit vás může pocit, že vozidlu v zatáčkách “plave” zadek. Pokud dojde k úniku z pneumatik s vyššími bočnicemi, můžete dokonce zaregistrovat změnu úhlu postavení auta na silnici. Auto je nakloněno na jednu stranu. Při těchto příznacích je potřeba vždy zastavit a zkontrolovat stav pneumatik.

Související obsah

Cizí těleso v běhounu pneumatiky

Šrouby, hřebíky, dráty a skoby zabodnuté do pneumatiky často mohou způsobit jen malá poškození a tím i pozvolný pokles tlaku. Někdy se cizí těleso zapíchnuté v běhounu hlásí cvakáním v rytmu točení kola. Zvuk zrychluje a zpomaluje podle rychlosti. Pokud takový zvuk registrujete, je potřeba najít místo poškození, resp. předměty vražené do běhounu. Nejlépe se hledají s pomocníkem. Jeden po kouskách popojíždí s vozem a druhý kontroluje pneumatiky po celém obvodu. Nalezený předmět nechte v pneumatice a jeďte rovnou do servisu. Kdybyste jej totiž vytáhli, mohl by vzduch z pneumatiky rychle ujít a měli byste práci navíc s výměnou rezervy.

Netěsný ventilek

Častou závadou je také netěsnící ventilek. Pokud na něm není prachová čepička, mohou se do něj dostat nečistoty a způsobit jeho netěsnost. Únik ventilkem můžete jednoduše identifikovat “metodou slin”. Pokud z něj uniká vzduch, budou se zvětšovat bubliny. Výměna ventilku je v pneuservisu otázkou několika minut. Stejnou metodu můžete s úspěchem použít i na cizí tělesa zapíchnutá do běhounu.

Související obsah

Deformace disku

Další příčinou úniku tlaku může být deformace disku, ať již plechového nebo z lehkých slitin. U starších vozů může být příčinou také koroze. Únik tlaku spojený s deformací disku se v domácích podmínkách zjišťuje špatně. V pneuservisech mají za tím účelem vany s vodou, takže jim neunikne sebemenší netěsnost. Poradí vám, zda je možné disk ještě opravit, nebo zda bude nutné pořídit nový.

Související obsah

Co lze opravit a co ne

“V běžném pneuservisu si poměrně snadno poradí s dírami v běhounu, a to i po hřebících či šroubech s velkým průměrem. Defekty na bočnicích se neopravují především z bezpečnostních důvodů. Mnohé z pneuservisů jsou zařízeny i na opravy deformací plechových a litých kol,” vysvětluje Pavel Foltýn z Auto ESA.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události