Bezpečnost

Bezpečnost aut: Na tento základní prvek se poněkud zapomíná!

Bezpečnost aut: Na tento základní prvek se poněkud zapomíná!
Zdroj: Profimedia

Automobilky instalují do svých modelů jeden bezpečnostní asistent za druhým. Existují technologie, které pomůžou s parkováním, udrží vás v jízdním pruhu, zabrzdí v kritické situaci, upozorní, když řidič překračuje rychlost nebo když potřebuje pauzu. Ale co základní výbava? Americký institut pro bezpečnost na silnicích IIHS upozornil, na který prvek se tak trochu zapomíná.

Světlomety patří k základní výbavě aut a poučku “vidět a být viděn” vtloukají řidičům do hlav už v autoškolách. Jenomže kvalitní světla nejsou samozřejmostí - v základní výbavě nových aut většinou chybí.

Americký institut pro bezpečnost na silnicích IIHS zahrnul světlomety do svých testů bezpečnosti automobilů v roce 2016. A od té doby každoročně upozorňuje, že to se světly není žádná sláva - v prvním roce testování získaly dobré hodnocení za světlomety jen tři modely aut z 224 hodnocených, dalších 36 testovaných vozů mělo hodnocení přijatelné. Situace se zlepšuje, ale ani letos nejsou výsledky zrovna oslňující: 68 ze 465 hodnocených systémů experti IIHS hodnotili jako dobré a 103 jako přijatelné. Ostatní patřily do kategorie špatné nebo jen ucházející.

Související obsah

Automobilky samozřejmě světlomety vylepšují - stále více se prosazují LED světla a také HID světlomety, které svítí díky elektrickým výbojkám s plynovou náplní. Moderní auta mají přisvěcování do zatáček či automatické přepínání (odstínění) dálkových světel ve chvíli, kdy systém zpozoruje protijedoucí vozidlo.

Ovšem drahá “chytrá” světla jsou většinou součástí vyšší příplatkové výbavy, se základní výbavou je zákazníci nedostanou.

Související obsah

Institut IIHS se proto rozhodl od příštího roku zpřísnit pravidla. Pokud má auto získat v testech bezpečnosti celkové hodnocení na nejvyšších úrovních TOP SAFETY PICK a TOP SAFETY PICK +, bude muset mít skutečně kvalitní světla. Bez dobrého nebo přijatelného hodnocení světlometů se do top kategorie žádné auto nedostane. Pro udělení nejvyšší známky navíc musí být kvalitní světlomety součástí standardní výbavy vozu.

IIHS poukazuje na to, že téměř polovina smrtelných nehod se stane ve tmě a více než čtvrtina na neosvětlených silnicích.

Související obsah

Při testech se měří dosah světlometů na rovině i v různě ostrých zatáčkách pomocí senzorů na trati, které zaznamenávají, kam světlo dopadá a jak je silné. Měří se také to, zda světlomety neoslňují protijedoucí řidiče. Zvlášť se posuzují potkávací a dálková světla.

Související obsah

Součástí zkoušek IIHS jsou přísné crash testy a hodnotí se i systémy, které mají předcházet srážkám s chodci či cyklisty, podobně jako při evropských testech Euro NCAP. Od nového roku na ně bude IIHS klást větší důraz - vozy, které kvalitní preventivní systém nenabídnou, nejvyšší hodnocení nedostanou.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události