Bezpečnost

Novinky roku? 10 nejlepších vychytávek v moderních autech

Novinky roku? 10 nejlepších vychytávek v moderních autech
Zdroj: Volkswagen / Siemens

Jaké technologie letos nejvíc posunuly automobilový svět kupředu? Podívejte se na výběr britského spotřebitelského magazínu What Car? a výzkumné společnosti Thatcham Research. Tu vůbec nejlepší technologii vybere odborná porota v půlce ledna.

Experti sestavili žebříček technologií, které letos nejvíce zahýbaly světem aut. Do užšího výběru 10 top vychytávek prestižního magazínu What Car? se dostaly inovace v oblasti automatizace, konektivity a bezpečnosti.

1. BMW - Záznam jízdy

BMW zařadilo tuhle vychytávku do volitelné výbavy svých nových modelů. Systém Drive Recorder umí zaznamenávat jízdu prostřednictvím integrovaných kamer všemožných asistentů, například z parkovacích kamer nebo z kamery v přídi, která sleduje provoz před vozem. Recorder ukládá videosekvence z okolí auta a poté je uloží pro následný export přes USB nebo pro přehrávání na displeji přímo ve voze. Sekvence mají 40 vteřin - vůz umí uložit 20 vteřin po stisknutí tlačítka nahrávání, ale také uloží 20 vteřin před stiskem. Také v případě kolize se automaticky uloží 20 sekund před a 20 sekund po nárazu - video tak může sloužit jako důkaz pro policii či pojišťovnu.

2. Hyundai - Centrální airbag

Nový typ airbagu se v případě bočního nárazu rozpíná do prostoru mezi řidičem a spolujezdcem a snižuje tak riziko poranění hlavy. Experti airbag oceňují jako výrazný posun v pasivní bezpečnosti, vždyť zhruba pětinu smrtelných a vážných zranění nezpůsobí samotná srážka, ale následné nárazy mezi řidičem a spolujezdcem. Kromě hlavy chrání boční airbag i hrudník cestujících. Novými centrálními airbagy by měly být vybaveny nové vozy skupiny Hyundai-Kia.

Související obsah

3. Mazda - Pokročily monitoring řidiče

Nový systém ”Driver Monitoring,” s pomocí infračervených kamer sleduje řidiče a vyhodnocuje jeho ospalost, míru pozornosti nebo naopak rozptýlení. Kamera sleduje šířku očí, frekvenci mrkání a výrazy obličeje. Pod dohledem je i to, kam se řidič dívá. Pokud systém vyhodnotí, že by mohl šofér na cestě usnout nebo se stát nebezpečným, upozorní ho zvukovým signálem. V kritických chvílích se aktivuje i automatické brzdění. Podobné systémy podle odborníků mohou výrazně zvýšit bezpečnost na silnicích.

4. Mercedes-Benz - Automatické přizpůsobení rychlosti

Technologie Route-Based Speed Adjustment využívá mapová data z navigace i kameru na přídi, detekuje všechny zatáčky, kruhové objezdy, výjezdy z dálnice či křižovatky na trase a podle nich pak přizpůsobuje aktuální rychlost - automaticky přibrzďuje či po projetí zatáčky znovu zrychlí. Díky propojení s dalšími asistenty auto zároveň automaticky udržuje a reguluje vzdálenost od vozidel vpředu a umí se také samo znovu rozjet poté, co zastaví v koloně. Je to výrazný posun k autonomní jízdě.

5. Porsche - 800 voltů v Taycanu

Supersportovní čtyřdveřový sedan Porsche Taycan je první produkční elektromobil, který bude využívat systém s 800 volty. Oproti běžnému elektromobilu je to dvojnásobek provozního napětí, což pro Tycan znamená rychlejší nabíjení, nižší provozní teploty a větší zrychlení. Vždyť taky umí z 0 na 100 km/h za méně než 3,5 sekundy. Dva synchronní motory dávají dohromady výkon přes 600 koní, vůz na jedno nabití dojede přes 500 km. Inovace od Porsche podle expertů může k elektromobilitě přilákat více vyznavačů supersilných vozů.

6. Land Rover - Průhledné zpětné zrcátko

Další vychytávkou je systém ClearSight Rear View Mirror. Stisknutí tlačítka promění zpětné zrcátko v HD displej zobrazující živé záběry z kamery umístěné za vozem.

To se hodí například, pokud výhled ztěžuje objemný náklad v kufru. Technologie také řidiči umožní odhalit jinak neviditelné překážky (nebo chodce či cyklisty) ve slepém úhlu za autem. Zpětným zrcátkem ClearSight je vybavený například nový Range Rover Evoque či Land Rover Discovery.

Související obsah

7. Subaru - Driver Management System

Další systém, který sleduje chování řidiče. Využívá software pro rozpoznávání obličeje a monitoruje, kam míří šoférův pohled či zda neusíná, případně vydává varovné varování. Podle obličeje dokáže automaticky nastavit uložené preference řidičů, jako je poloha sedadla, úhly zpětných zrcátek a nastavení klimatizace. Zvyšuje tak bezpečnost i komfort.

8. Volkswagen - Komunikace v novém Golfu

Komunikační systém Car2X nepropojuje auto s řidičem, ale jednotlivé vozy mezi sebou. Auta vybavená Car2X si bleskově vyměňují data na vzdálenost 800 metrů, informace pak doplňují o údaje posbíraná na silnicích, z kamer či dalších chytrých systémů. Řidič tak má mnohem dokonalejší přehled o aktuální dopravní situaci i o možných rizicích. Podobné systémy v budoucnu umožní bezpečnější a efektivnější jízdu, omezení dopravních komplikací a kolon, či automatické vyhledání volného parkovacího místa. Systémem Car2X Volkswagen vybavil osmou generaci Golfu, ale může fungovat v autech různých značek.

9. Volkswagen - Emergency Assist

Volitelný asistent pro případ náhlého zdravotního selhání "Emergency Assist" integruje funkce adaptivního tempomatu a několika dalších asistentů. Začne automaticky pracovat v případě, že nezaregistruje žádnou aktivitu řidiče. Jestliže systém i přes varování nezjistí žádnou odezvu, nadále zkouší přimět řidiče k reakci pomocí brzdných rázů, cukání volantem, varovných tónů a světelné signalizace. Současně varuje spolujezdce i ostatní účastníky provozu. Nedojde-li k převzetí řízení, vozidlo kontrolovaným způsobem zastaví. V rámci možností systému je tak možné předejít nehodě.


10. Volvo - Android Automotive OS

Nedávno představené elektrické Volvo XC40 má jako první vůz unikátní informační a operační systém Android Automotive vyvinutý ve spolupráci se společností Google. Ten by měl dokonale propojit auto s chytrým telefonem, řidič by tak mohl využívat aplikace, jako jsou mapy od Google nebo další, která budou speciálně určená pro auta a bude možné je stáhnout z obchodu Google Play. Celý systém se pak neustále bezdrátově aktualizuje. Měl by také umožnit mnohem víc funkcí a propracovanější hlasové ovládání v autech.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události