Jaguar Land Rover

Legendární krabice je zpět. Smázla všechny obavy, vypadá zase skvěle

Legendární krabice je zpět. Smázla všechny obavy, vypadá zase skvěle
Zdroj: Jaguar Land Rover

Vyráběl se od roku 1983, jeho přímý předchůdce dokonce ještě o 36 let déle. Stal se legendou a symbolem nezdolného auta do terénu, prodalo se přes 2 miliony kusů. Pak ale na začátku roku 2016 skončil. Land Rover Defender teď znovu ožívá v plné parádě.

Nástupce původních defenderů se chystá už dlouho. Ale postavit moderní verzi a neurazit příznivce té staré byl pořádný oříšek. Když Land Rover před lety ukázal koncept DC100, vyvolal vlnu kritiky. Podle konzervativních příznivců byl moc přeplácaný, vždyť defendery vždycky vypadaly jako hranaté krabice s naprosto jednoduchými liniemi, které dávaly na první pohled najevo, že jde o nezlomného pracanta.

Po dalších úpravách a změnách je konečně venku finální podoba. Land Rover Defender 2020 se v premiéře představil na autosalonu v německém Frankfurtu.

Fanoušci mohou být v klidu. Ano, inspirace konceptem DC100 je znát. Ano, je to moderní auto. Ano, místo klasického žebřinového rámu má novou platformu a samonosnou karosérii. Ale jinak se nic nezměnilo, Defender zůstává věrný svému jménu - má obrovskou světlou výšku (291 mm), výborné schopnosti a parametry pro jízdu v terénu, univerzální kabinu a ještě větší sílu, vždyť utáhne skoro čtyři tuny.

A vypadá prostě dobře.

Defender se vždy vyráběl v mnoha provedeních – s korbou, s pěti či třemi dveřmi, expediční, záchranářská, armádní i obojživelná verze…

I ten nový bude mít krátkou třídveřovou verzi 90, která pojme až šest lidí a delší pětidveřovou 110, která jde na trh jako první a bude mít pět či sedm míst. K dispozici je přední lavice s malým třetím sedadlem uprostřed, které se dá sklopit a používat jako stolek. Do tří let má vyjet dokonce až osmimístný Defender 130. Také se mluví například o užitkovém pick-upu, o verzi s plátěnou střechou apod. O výrobu se stará továrna ve slovenské Nitře.

Univerzálnost zůstává klíčovou vlastností - existuje spousta možností, jak exteriér i variabilní interiér upravit, Land Rover nabídne celkem 170 typů všemožného příslušenství ve čtyřech balíčcích (střešní a boční nosiče, žebřík i stan na střechu, přední naviják, ochranné prvky navíc, kryty náhradního kola, vodní zásobník s hadicí i sprchou, vnitřní úložné systémy…)

Pod kapotou bude vrcholem třílitrový řadový šestiválec doplněný elektromotorem s permanentním magnetem a lithium-iontovou baterií. Kombinace má dávat 394 koní a 550 Nm točivého momentu. V nabídce bude i benzínový čtyřválec (necelých 300 koní) a dva turbodieselové čtyřválce (296 a 237 koní). Příští rok má přibýt i plug-in hybrid. Všechny motory spolupracují výhradně s osmistupňovou automatikou.

Defender bude schopný utáhnout přívěs vážící 3,7 tuny nebo přebrodit vodu hlubokou až 90 cm. O nastavení v terénu se stará inteligentní systém Terrain Response. Výška podvozku se dá přizpůsobit pro terén i pohodlnější jízdu na silnici.

Nový Defender postavili na platformě D7x s hliníkovou monokokovou konstrukcí, která je podle automobilky nejtužší v historii. Vůz díky novému řešení mohl dostat nezávislé zavěšení kol a variabilní odpružení (včetně vzduchového). Defender má samozřejmě pohon všech kol, disponuje manuálně uzamykatelným středovým diferenciálem a samosvorným zadním diferenciálem.

V interiéru se moderní technologie mísí s výztuhami a detaily, které připomínají, že jde pořád o drsňáka do terénu. Nejvíc ale zaujme desetipalcový displej infotainmentu na středovém panelu. Ovládání má být mnohem jednodušší než u ostatních modelů. Podle Land Roveru nový multimediální systém Pivi Pro snižuje počet kroků nutných k tomu, abyste se probojovali k přepnutí některé funkce, až o 50 %

Základní cena nového pětidveřového Defenderu 110 by měla zůstat těsně pod 1,5 milionu korun. Za top verze zákazníci zaplatí víc než dvakrát tolik.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události