Alkohol

Pozor na alkohol, počet nehod stoupá! Kde je riziko největší? MAPA

Pozor na alkohol, počet nehod stoupá! Kde je riziko největší? MAPA
Zdroj: Jan Schejbal / Empresa Media / Profimedia

Během adventního období firemních večírků, Vánoc i oslav nového roku bohužel stále řada lidí usedá za volant pod vlivem alkoholu, ačkoliv si v lepším případě mohou vysloužit několikatisícovou pokutu a odebrání řidičského průkazu. V horším případě mohou ublížit sobě či druhým. Česká kancelář pojistitelů (ČKP) aktualizovala svou mapu, která ukazuje, v jakém okrese bourají opilí řidiči nejčastěji.

Každá pátá nehoda, kterou vyšetřuje policie končí zraněním nebo úmrtím účastníka dopravní nehody. U nehod s alkoholem je ale riziko zranění a úmrtí proti ostatním nehodám více než dvojnásobné. U 44 % nehod pod vlivem alkoholu dochází ke zranění nebo úmrtí účastníků dopravní nehody.

Související obsah

Po silvestrovských oslavách tak možná raději jděte pěšky…

Kde se pod vlivem bourá nejčastěji? Mezi oblasti s nejvyšším výskytem nehod pod vlivem alkoholu podle aktualizovaných statistik ČKP patří jihozápad Moravy a západ Čech, zejména Plzeňsko. Zatímco v celorepublikovém průměru může alkohol ”pouze“ za každou dvacátou nehodu, v bývalém okrese Plzeň-Sever a v okolí Klatovy je pod vlivem alkoholu každá devátá vzniklá nehoda!

Enormní rizikovost vychází také v okrese Znojmo, Jindřichův Hradec, Břeclav, Tachov, Plzeň a Domažlice, kde podíl nehod pod vlivem alkoholu překračuje 10 %

“Za alarmující fakt lze prohlásit, že vysoká rizikovost těchto okresů vycházela i v předchozím srovnání ve statistice za ročníky 2016 až 2018 publikované před Vánoci 2018,” podotýká mluvčí ČKP Veronika Nová.

V letech 2017 až 2019 se na českých silnicích stalo celkem 306.358 nehod (ve srovnání s předchozí analýzou za roky 2016 až 2018 je to nárůst nárůst o 4 %). Z těch to nehod ve více než 15.000 případů sehrál roli alkohol, to je skoro každá dvacátá nehoda.

A tyto nehody pod vlivem alkoholu si bohužel vyžádaly:

5 753 lehkých zranění,

756 těžkých zranění,

118 obětí na životech.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události