čerpací stanice

Další pumpy dostaly pokutu! SEZNAM 50 míst, kde nabízeli nekvalitní palivo

Další pumpy dostaly pokutu! SEZNAM 50 míst, kde nabízeli nekvalitní palivo
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

I v loňském roce rozdávali inspektoři ČOI pokuty za nekvalitní palivo na některých čerpacích stanicích. Které pumpy dostaly nejvíc a za co? Nemáte některou z nich ve svém okolí? Podívejte se na aktualizovaný seznam 50 pokutovaných čerpacích stanic, který pravidelně zveřejňuje obecně prospěšná organizace Kverulant.org.

Kvalita pohonných hmot, které nabízejí české čerpací stanice se podle České obchodní inspekce zlepšuje, pořád jsou ale místa, kde řidiči bohužel natankovali nevyhovující palivo.

Podle aktuálního seznamu obecně prospěšné organizace Kverulant.org dostalo vloni vyšší pokutu pět pump. Které to jsou? To zjistíte v následujícím přehledu. Ten zahrnuje 50 čerpacích stanic, které za nekvalitní palivo ČOI pokutovala během posledních tří let, součástí sankcí bývá i zákaz dalšího prodeje. Nejaktuálnější případy jsou hned na začátku.

V seznamu najdete i popis dopadů zjištěných závad. Příčiny, proč bývá palivo označeno za nekvalitní, může být celá řada. U nafty například nízký bod vzplanutí, vysoký obsah síry nebo metylesteru řepkového oleje či překročení destilační zkoušky. u benzínu nízké oktanové číslo BA95, čili málo složek pro zvýšení oktanového čísla či nevhodné uhlovodíkové složení. U bioethanolu nízký tlak par E85, tedy malý podíl benzinu vzhledem k probíhající sezoně.

Související obsah

Někdy za nekvalitní palivo může chyba, třeba při smíchání jednoho druhu paliva se zbytkem jiného paliva, který zůstal při přepravě v cisterně. Jiná pochybení ale zavání úmyslným podvodem a záměrným ředěním paliva levnější složkou.

Pokud by motorista natankoval palivo výrazně překračující povolené hodnoty, hrozí, že motor nebude pracovat tak, jak by měl, auto bude mít kratší dojezd, nebo dojde dokonce k poškození katalyzátoru i celého motoru.

Související obsah

Kverulant.org pokutované pumpy zveřejňuje od roku 2011 a několikrát do roka seznam doplňuje o nová rozhodnutí ČOI. I díky tomu se kvalita benzínu i nafty v Česku zásadně zvýšila. “Co však klasické pohonné hmoty naopak systémově znehodnocuje a zdražuje je povinné přimíchávání biosložek. Koncept povinných biopaliv má také řadu dalších negativních vedlejších dopadů,” podotýká ředitel Kverulanta Vojtěch Razima.

Podívejte se na aktuální seznam 50 pokutovaných čepacích stanic k 8. lednu 2020:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události