Ojetiny

Sedm prvků výbavy, které oceníte při cestách na zimní dovolenou

Sedm prvků výbavy, které oceníte při cestách na zimní dovolenou
Zdroj: Profimedia

Nejmodernější prvky výbavy jako vyhřívané sedačky, nejsou jen doménou nových aut. Zvyšuje se poptávka po těchto prvcích i u ojetých vozidel. Jaké prvky řidiči nejvíc ocení při cestě na zimní dovolenou?

Kupujete ojetý vůz před zimní dovolenou? Zaměřte se na výbavu, která vám zpříjemní cestu a přesuny na horách.

"Příplatková výbava má na cenu ojetého vozu mnohem menší vliv než při nákupu vozu nového. Je to dáno tím, že výbava ztrácí cenu rychleji než samotný vůz. To představuje velkou výhodu pro kupující," uvádí Pavel Foltýn z Auto ESA.

1. Nezávislé topení

Nezávislé topení představuje nejvyšší komfort, který si můžete v zimě dopřát. Podle typu si můžete nastavit čas spuštění nebo jej můžete zapnout předem pomocí dálkového ovládání. V mrazu odpadá škrábání a zamlžování skel. Posádka nastupuje do vyhřáté kabiny. Nezávislé topení využívá jako pracovní medium kapalinu z chladícího okruhu vozidla a dochází tak i k předehřevu motoru před startem.

2. Vyhřívané přední sklo

Zatímco ostatní škrábají nebo sprejují, vy jenom stisknete tlačítko. Vyhřívané sklo funguje tak, že mezi jeho vrstvami prochází hustá síť téměř neviditelných odporových drátků. Drátky za krátkou dobu zahřejí sklo na takovou teplotu, že vrstva námrazy roztaje. Pokud je silnější, tak po skle sklouzne a k jejímu odstranění postačí stěrače.

Související obsah

3. Vyhřívané sedačky a vyhřívaný volant

Není nad to si ráno na horách pěkně rozehřát sedačku a zahřát si ruce na teplém volantu. V takto vybaveném autě se cítíte komfortně mnohem dříve a nemusíte nastavovat teplotu klimatizace naplno.

4. Automatická klimatizace

Stisknutím tlačítka ”max“ se symbolem předního skla začne klimatizace foukat teplý vzduch na studené přední okno a dokáže se rychle vypořádat se zamlžením skla zevnitř, když například do vozu nastoupí čtyři mokří lyžaři.

5. Couvací kamera

Parkovací senzory mohou reagovat na neškodné hromádky sněhu, a tím vám zkomplikovat přehled o situaci za vozem. Díky parkovací kameře vidíte mnohem lépe co se děje. Na přeplněných horských parkovištích se taková pomoc hodí. Jenom je potřeba dbát na to, aby v zimních plískanicích byla čočka kamery vždy čistá, jinak nic neuvidíte.

6. Adaptivní tempomat a udržování vozu v jízdním pruhu

Adaptivní tempomat udržuje nastavenou vzdálenost od vpředu jedoucího vozidla bez ohledu na jeho rychlost. Nemusíte mít pravou nohu ztuhlou na plynu dlouhé hodiny při dálničních jízdách. Aktivní udržování vozu v pruhu vám přidá další pocit jistoty při řízení.

Související obsah


7. Apple CarPlay/Android Auto

Jedná se o velmi jednoduchý způsob připojení smartphonu k obrazovce ve vozidle. Funkce telefonu pak můžete ovládat prostřednictvím dotykové obrazovky, což je mnohem bezpečnější a také za to nebudete dostávat pokuty. V zimním počasí pak oceníte on-line informace o stavu vozovek, případném náledí nebo třeba nehodách.

"Některé prvky výbavy nemají na cenu vozu dokonce žádný vliv. Jiné můžete pořídit za zlomek ceny, kterou by měly ve voze novém. Proto se vyplatí si dobře ujasnit, o jakou výbavu máte zájem, a při nákupu se na ni zaměřit," dodává Pavel Foltýn z Auto ESA.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události