Domácí

Majitelé vraků mají smůlu, po půl roce auta budou moci starostové odstranit

Poslanecká sněmovna ve středu schválila zákon, který starostům umožní z parkovišť a veřejných ploch odstraňovat autovraky. Auta bez platné technické prohlídky budou moci po půl roce nechat odvézt, vydražit nebo sešrotovat. Starostové, které jsme oslovili, mají z novely radost. Věří, že pokud ji schválí i Senát a prezident, vraky z ulic měst rychle zmizí.

V Česku nenajdete starostu, který by se bezmocně nedíval na to, jak odstavené autovraky hyzdí ulice a zabírají parkovací místa. Aktuálně jich je podle odhadů v Česku na 180 000.

"My jsme na to čekali dlouho, jak na smilování boží. Zejména na sídlištích to byl podle toho starého zákona úplně neřešitelný problém" radoval se Jiří Šolc, náměstek primátora Liberce. 

Dvě desítky aut aktuálně hyzdí centrum Liberce. Vraky stojí ve Cvikově už půl roku. "Na výzvu nereaguje majitel a několik let už tady stojí," řekl Jaroslav Švehla, starosta Cvikova. Prý dokonce málem došlo i na fackovačku. Jiné, než přesvědčovací argumenty starosta neměl.

Související obsah

Pro nový zákon ve středu zvedlo ruku 179 poslanců. "Ve chvíli, kdy bude auto šest měsíců bez technické kontroly, už se může začít konat," řekl Ondřej Polanský (Piráti). "Bez platné technické kontroly nemá na komunikaci auto co dělat," vysvětlila Zuzana Ožanová (ANO). 

Starostové prý okamžitě po schválení novely o vracích rozjedou akci čisté ulice. "Budeme přísní a nekompromisní a budeme naplno využívat limity toho zákona," doplnil Šolc. Novelu musí ještě schválit Senát a prezident.

A majitel autovraků ve Cvikově slíbil, že z ulic zmizí. Odvezu je a zpracuji, mám ekolikvidaci. A to co mám ve dvorku, to mám na soukromém pozemku a do toho je každýmu nic," vzkázal majitel.

Jan Socha/Barbara Lakotová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události