Kamion

Plošný zákaz předjíždění pro kamiony na českých dálnicích? Zatím ne!

Plošný zákaz předjíždění pro kamiony na českých dálnicích? Zatím ne!
Zdroj: TV Nova

Poslanci měli ve středu rozhodovat o výrazně tvrdších pravidlech pro kamiony. Zákaz tranzitní dopravy po místních silnicích i plošný zákaz předjíždění pro kamiony na dálnicích však zatím odložili.

O zákazu jízdy kamionů v levém pruhu českých dálnic se mluví kvůli opakovaným kolapsům na D1. Poslanci o něm ale zatím nerozhodli. Novelu totiž kvůli výhradám dopravců i ministerstva dopravy chtějí ještě upravit.

Původní návrh počítá se zákazem předjíždění pro kamiony a nákladní vozy v pracovní dny od 06:00 do 22:00. Týkal by se vozidel nad 3,5 tuny a souprav delších než sedm metrů.

Související obsah

Proti takto plošnému zákazu jsou ale dopravci i provozovatelé karavanů. Podle kritiků jsou tyto změny nadbytečné. Diskutovalo se tak o různých časových úpravách zákazu.

Poslanci si zatím nechávají prostor na to, aby pravidla upravili. Novelu nepustili k závěrečnému schvalování, ale ani ji definitivně nezamítli.

Související obsah

Podobně naložili i s návrhem na zákaz tranzitní dopravy po silnicích druhé a třetí třídy pro kamiony nad 12 tun. Někteří poslanci si vyžádali podrobné analýzy dopadů na celkový provoz na české silniční síti. Omezení by totiž mohlo výrazně zkomplikovat dopravu na silnicích první třídy i na průtazích měst. Dopravci navíc tvrdí, že takový zákaz by v některých oblastech znamenal desítky najetých kilometrů navíc.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události