Autobaterie

Jak prodloužit životnost autobaterie? Tohle je několik jednoduchých triků

Jak prodloužit životnost autobaterie? Tohle je několik jednoduchých triků
Zdroj: Profimedia

Obvyklá životnost autobaterií v našich podmínkách je čtyři až šest let. Na její zkrácení nebo prodloužení má vliv především pravidelné dobíjení jízdou nebo nabíječkou, počasí a způsob, jakým používáte spotřebiče ve voze.

“Každá autobaterie se musí nakonec vyměnit. To ale neznamená, že se o ni nemusíme starat. Špatným zacházením můžeme o baterii přijít velmi brzy. Naopak správnou údržbou můžeme prodloužit její život až o několik let,” říká Pavel Foltýn z Auto ESA.

Dobíjení jízdou

Pokud jezdíte denně, akumulátor se dobíjí pravidelně, a to mu prospívá. Jestliže ale jezdíte pouze krátké trasy, při kterých se akumulátor nestačí dobít, naopak mu škodíte. Pokud jezdíte málo, v článcích akumulátoru se vytvářejí usazeniny, které vedou ke snížení kapacity a zkrácení životnosti. Na druhou stranu, abyste nemuseli nikdy akumulátor dobíjet nabíječkou, museli byste jezdit denně 8 hodin. To v praxi není dost dobře možné. Tak alespoň nezapínejte světla, ventilátor a vnitřní osvětlení, když neběží motor.

Související obsah

Dobíjení nabíječkou

V případě, že jezdíte málo dobíjejte autobaterii alespoň jednou měsíčně. Nabíječka nepředstavuje velkou investici, přežije mnoho vašich autobaterií a může sloužit více autům v rodině. V případě, že nejezdíte vůbec, nabíjejte baterii jednou za čtvrt roku. Nabíjením předcházíme tomu, aby došlo k takzvanému hlubokému vybití, kdy napětí v článcích klesne pod kritických 1,75 V. Pak již baterii nelze oživit.

Ochrana před vlivy počasí

Ačkoli se to jeví jako paradox, baterii nejvíce poškozují vysoké letní teploty. Proces vzniku usazenin a ztráty kapacity se za vysokých teplot urychluje. Poškození baterie teplem se projeví až na podzim nebo v zimě při nízkých teplotách, kdy baterie nemá dostatek energie na studený start motoru. Pokud je to možné, nenechávejte v létě auto celé dny stát na prudkém slunci a občas se projeďte po delší trase.

Související obsah

Zima je pro baterii mnohem příznivějším obdobím, nedochází k tak rychlému vzniku usazenin v článcích a ztrátě kapacity. Pro start sice potřebujete více energie, ale baterie nabitá na plnou kapacitu je schopná startovat i v - 50 stupních Celsia. Pokud jezdíte v zimě pravidelně delší trasy, neměli byste pocítit problém.

Čištění baterie

Životnost baterie prodloužíte pravidelným čištěním kontaktů a odstraňováním bílé oxidace na nich. Čištění kontaktů se nejlépe provádí nekovovým kartáčkem a směsí jedlé sody a vody. Kontakty před spojením vysušte do sucha. Před čištěním baterii úplně odpojte - nejprve minusový a potom plusový pól. Zabráníte tím, aby došlo k náhodným zkratům.

Související obsah

“Za sníženou kapacitou akumulátoru mohou stát i poruchy elektroinstalace, které odhalí pouze servisní diagnostika. Proto jsou pro životnost akumulátoru důležité také pravidelné návštěvy servisu,” dodává Pavel Foltýn z Auto ESA.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události