Dálniční známky

Slovenská vláda chce zrušit poplatky za dálnice. Brali byste to i u nás?

Slovenská vláda chce zrušit poplatky za dálnice. Brali byste to i u nás?
Zdroj: Profimedia

Končící slovenská vláda premiéra schválila překvapivý návrh na zrušení dálničních známek. Už od příštího roky by podle něj byly slovenské dálnice zadarmo. Je to dobrý nápad, nebo zoufalý populistický krok?

Auta do 3,5 tuny mají po slovenských dálnicích od příštího roku jezdit zadarmo. Návrh schválila vláda Petera Pellegriniho (Smer-SD) a chce ho protlačit zrychleným legislativním procesem.

Podle expertů by zrušením dálničních známek přišel slovenský rozpočet o 70 - 80 milionů eur (1,8 až 2 miliardy korun), které by pak chyběly na dostavbu dálnic. Národní dálniční společnost (obdoba ŘSD) už s příjmy z dálničních známek počítá a výpadek bude nutné dorovnat. “Slíbil jsem, že budeme pracovat do posledního dne. Myslím si, že parlament je připravený o těchto opatřeních rokovat,“ uvedl premiér Pellegrini s tím, že by rozpočet výpadek utáhl.

Související obsah

Je ale třeba připomenout, že Slovensko má těsně před volbami a současné kroky výrazně zavánějí populismem. Kromě zrušení dálničních poplatků navrhuje Pellegriniho vláda i výrazné zvýšení přídavků na děti a zavedení třináctého důchodu. Podle slovenské opozice jde o uplácení voličů a zoufalé kroky, jak se jim na poslední chvíli zalíbit.

Související obsah

S nápadem na zrušení známek přišel šéf Slovenské národní strany (SNS) a předseda slovenského parlamentu Andrej Danko. Podle něj by neměli motoristé platit za dálnice, které nejsou dokončené a 70 milionů eur v rozpočtu “zase tolik chybět nebude”. SNS přitom podle průzkumů reálně hrozí, že se do parlamentu po volbách už nepodívá. A hlasy se samozřejmě hodí i Smeru.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Dálniční známky

Důležité Události