Domácí

Během oprav dejte nohu z plynu. Řidiče na D1 čekají nové radary

Se začínající stavební sezónou můžou řidiči na dálnici D1 opět očekávat úsekové měření rychlosti v zúžených místech. Jen loni kamery odhalily přes 100 tisíc hříšníků. Městům, která měření na dálnici provozují, plynou z pokut miliony korun.

Řidiči budou muset dát nohu z plynu, jinak se jim cestování po D1 pořádně prodraží. Hned ve čtyřech ze sedmi opravovaných úseků totiž budou povolenou 80kilometrovou rychlost hlídat radary. Jeden z měřených úseků je například mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem.

Další tři jsou mezi Mirošovicemi a Hvězdonicemi, Souticemi a Loktem a Velkým Beranovem a Měřínem. Celkem se jedná o 47 měřených kilometrů. Řada řidičů s tímto opatřením souhlasí. "Je to dobře, ať platí ti, co pojedou rychle," odpověděl jeden z šoférů na dotaz TV NOVA.

Související obsah

"Cílem není rozhodně vybírat nějaké horentní sumy na pokutách, ale učinit v těch konkrétních úsecích provoz plynulejší," řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

Řidičům hrozí tisícikorunová pokuta. Jen během loňska hříšníků bylo 102 tisíc. Peníze z pokut přitom plynou do rozpočtů obcí, které kamery provozují, a pro ně je to pak zlatý důl. I po odečtení nákladů na pořízení kamer jsou v mnohamilionovém plusu.

Související obsah

"Víme, že se to určitě vrátí, těch přestupků je tisíce za měsíc," potvrdil Ján Tinka, vedoucí dopravního odboru jihlavského magistrátu.

V Jihlavě nebo Velkém Meziříčí řešili 8 až 11 tisíc hříšníků měsíčně. Do městské kasy tak měsíc co měsíc přitékalo v průměru více než 5 miliónů korun. Úředníci vyřizování pokut často ani nestíhali a nabírali posily.

Související obsah

"Budeme se snažit všechny řidiče obeslat s výzvou zaplacení dotčené částky do 3 až 4 měsíců," řekl Jiří Pospíchal z odboru dopravy ve Velkém Meziříčí.

Navíc měřicí systémy města po dostavění dálnice D1 většinou přesunou jinam. Jihlava třeba na městský obchvat, kde bude pokuty za překročení rychlosti vybírat znovu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události