Policie

Policie chce zvednout pokuty až na 75 tisíc. Co na to říkáte? ANKETA

Za nejzávaznější prohřešky na českých silnicích by měly hříšníkům hrozit výrazně tvrdší tresty. Dopravní policie navrhuje horní hranici pokut až na 75 tisíc korun.

Řidič, který usedne za volant bez platného řidičáku či pod vlivem alkoholu, zaplatí velmi tučnou pokutu. Tvrdší postih bude hrozit i šoférům, kteří při jízdě vezmou do ruky telefon. Navrhuje to ředitel dopravní policie Jiří Zlý, který o tvrdších trestech tento týden hovořil pro MF Dnes.

Související obsah

Vyšší postihy chce protlačit do novely zákona o silničním provozu, kterou mají v nejbližší době projednávat poslanci. Horní hranice pro pokuty by se mohla zvednout ze současných 50 tisíc až na 75 tisíc korun.

Související obsah

Podle Zlého rostou příjmy obyvatel Česka, zvyšují se ceny v obchodech, ale sazebník pokut se už mnoho let nezměnil.

Dopravní policie by také chtěla více hlídat rychlost, hlavně na dálnicích. Chce radary pro úsekové měření na mýtných branách. A také jedná o technologii, která by uměla hlídat dodržování bezpečných rozestupů a identifikovat hříšníky.

Mezi nejčastější příčiny dopravních nehod na českých silnicích patří nepozornost za volantem - podle návrhu nového sazebníku pokut by například za použití telefonu bez handsfree platil každý přistižený a usvědčený hříšník pevně stanovených 2500 korun a přestupek by ho “stál” i čtyři trestné body. V současnosti je stanovena horní hranice postihu na 1000 korun a dva body.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události