Motorkáři

Revoluční Harley i indická Jawa. Podívejte se na hvězdy Motosalonu

Motorkářská sezóna startuje symbolicky obří přehlídkou špičkových strojů. V Brně začal tradiční Motosalon, na kterém se předvede 150 firem a celkem 390 značek motocyklů, doplňků i výbavy. A k vidění bude i řada jedinečných strojů.

Co byste řekli na novou indickou Jawu, první americké cestovní enduro Pan America, nejdéle vyráběnou motorku na světě 1932-2019, nový německý chopper R18 či znovuzrozenou Čechii? Motocykly, které na prodejních showroomech zatím nepotkáte, můžete obdivovat na brněnském výstavišti. Od čtvrtka do neděle tam probíhá tradiční Motosalon.

Mezi hlavní magnety pro české nadšence do motorek bude patřit retro model Jawa 300, který který vyrábí v Indii v licenci společnost Mahindra. Motorka s moderním čtyřdobým motorem designově vychází z klasické kývačky a v současné době prochází evropskou homologací, protože evropské normy se od indických výrazně liší. V Česku továrna letos počítá s prodejem několika kusů, větší objem pak chce zájemcům nabídnout v příštím roce.

Na severu Čech se rodí jedinečný nový motocykl s přeplňovaným motorem – ovšem po vzoru staré legendy, kterou zatím žádný český stroj snad s výjimkou Jawy 500 OHC nepřekonal. Motocykl Böhmerland jako nástupce Čechie, bude k mání s kompresorem přeplňovanou benzínovou šestistovkou.

Související obsah

Na brněnském Motosalonu se premiérově představuje v létě vyrobená limitovaná edice modelu "Spirit of the Wolf", který je inspirován historickým modelem Sport z roku 1927. Kromě tohoto si návštěvníci mohou prohlédnout jeho plně elektrickou testovací verzi a také zcela novou studii -  futuristický model s nulovými emisemi.

Klasická americká značka Harley-Davidson do Brna doveze nov prototypy očekávaných novinek pro modelový rok 2021 – cestovní futuristické maxienduro Pan America a silniční streetfighter Bronx.

Komu bije srdce ve vysokootáčkovém rytmu superbiků, toho asi letos nejvíc přiláká expozice jedničky na trhu co do počtu prodaných motocyklů, značky Honda. Legendární sportovní řada Honda Fireblade přijede do Brna v nové hodně nabroušené verzi. Řadový litrový čtyřválec je naladěný na výkonu 217 koní a točivý moment 113 Nm a podle prvních testů jde o dokonalý sportovní stroj.

Související obsah

Druhá nejsilnější značka na českém trhu je japonská Yamaha a na jejím stánku bude čekat další hodně sledovaný stroj - modernizovaný model Yamaha Tracer 700.

Skútrová velmoc Itálie vyšle do Brna nový Medley 125 s 15ti koňovým motorem a jinou ergonomií, horkou novinkou je i nová elektrická Vespa se zvýšenou maximálkou na 70 km/h. Spoustu obdivovatelů určitě přiláká i nový design Vespy GTS racing 60s se zlatými ráfky inspirovaný závodními modely aut z 60 let minulého století.

Zpestřením mezi futuristickými designy je expozice indické značky s britskými kořeny Royal Enfield, která v posledních letech prorazila do Evropy s klasickými retro laděnými stroji, ovšem s moderní technikou a konstrukcí. Model Bullet je od roku 1932 vůbec nejdéle vyráběným motocyklem na světě, jeho výroba spolu s modelem Classic 500 ale letos definitivně končí. Nahradí ho dvouválcové Interceproty s podobně lákavým poměrem ceny a stylu.

Německá BMW přivezla do Brna dosud největší boxer - motocyklový dvouválec s ležatými protilehlými válci o objemu 1800 ccm. Ten se zatím předvedl ve dvou konceptech R18, ale letos by se měl dočkat sériové podoby ve velkém cruiseru. Koncept BMW R18 čerpá z klasického bavoráku R5 z roku 1936a výsledkem je extrémně nízký a dlouhý motocykl.

Související obsah

Čím je mezi auty Ferrari, tím je v jedné stopě italská Ducati. Ta v posledních letech slaví úspěchy se svým superbikem Ducati PanigaleV4, nyní ale vyslyšela volání fanoušků a z motorky sundala kapotáže. Výsledkem je nový naháč Streetfighter V4 s véčkovým čtyřválcem 1100 o výkonu 208 koní.

Brněnská přehlídka představí skutečně to nejlepší - skončilo zápolení dvou veletrhů, které se v minulosti konaly ve stejný termín a přetahovaly se o návštěvníky, navíc se povedlo připojit i soutěž přestaveb Czech Custom Grand Prix, která ještě vloni doprovázela automobilovou výstavu v pražských Letňanech.

Související obsah

Další lákadla doprovodného programu:


Crazy Day - tradiční doprovodnou akcí jsou vystoupení jezdců kaskadérského týmu Crazy Day. Návštěvníci se letos mohou opět těšit na "jízdy smrti" po zadních a předních kolech, jízdu na moto bez předního kola, synchronní jízdy, show na skútrech včetně populárních skoků do dálky.


Czech Stunt Grand Prix - letos poprvé se na veletrhu uskuteční i soutěž motocyklových kaskadérů. Jezdce z řad profesionálů i amatérů čeká soutěž ve tříminutovém volném stylu.


Motocykl roku 2020 - součástí sobotního večera bude vyhlášení vítězů ankety Motocykl roku 2020.


Zážitky z cest - Vandráci Pavel Liška a Honza Révai i Martin Písařík budou vyprávět o cestovatelských zážitcích a plánech


Babeta jede do světa - v sobotu se uskuteční v areálu výstaviště speciální závody známých jezdců a VIP na babetě.


Spanilá jízda - harleyáři dorazí v sobotu přímo do areálu brněnského výstaviště. Atmosféra spojená s jejich příjezdem je opravdu nezapomenutelná.


Připravená je i řada workshopů, povídání s legnedami legendami československého motocyklového sportu či autogramiády známých jezdců.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události