Motocykly

Úžasný Böhmerland. Česká legenda ožívá na brněnském Motosalonu

Úžasný Böhmerland. Česká legenda ožívá na brněnském Motosalonu
Zdroj: Böhmerland / BVV

Firma Böhmerland vyráběla motocykly v letech 1924 až 1939 nejprve v Krásné Lípě, později v Kunraticích u Šluknova. Unikátní Čechie měřila 3,2 metru a proslavila se jako nejdelší sériově vyráběný motocykl na světě. Teď značka znovu ožívá - na brněnském Motosalonu se představuje limitovaná edice modelu “Spirit of the Wolf” inspirovaná historickým modelem Sport z roku 1927.

Původních Čechií (německy Böhmerwald) z dílny krásnolipského konstruktéra Albina Liebische vzniklo necelých 800 kusů, dnes jde o sběratelské poklady. Kromě dlouhých modelů se vyráběly i sportovní verze.

Typickým znakem je masivní rám z trubek a lité či lisované disky kol i specifické barvy (u prvních kusů také dvě benzínové nádrže na zádi). A původním vzhledem je inspirovaný i nový Böhmerwald. Motocykl, který navazuje na historický sportovní model z roku 1927.

Nová verze vypadá úžasně, dokonale kombinuje historii a moderní styl. Přesvědčit se tom můžou návštěvníci právě probíhajícího Motosalonu, který do neděle 8. března okupuje brněnské výstaviště. Böhmerwald patří právem k největším hvězdám.

Související obsah

Značku Čechie-Böhmerland vtáhl z prachu konstruktér Petr Knobloch. V Turnově se ve spolupráci s designéry pustil do návrhu a později do stavby nových kusů. Vloni na jaře v Praze představil studii, pak v létě postavil dva funkční prototypy a teď v Brně ukázal výsledek.

"Böhmerland mě fascinoval svou výjimečností v tolika ohledech, že jsem si často kladl otázku, jak by asi mohl vypadat v dnešní době motocykl, který byl již v době svého vzniku tolik jiný a tolik výjimečný,” popisuje muž, který stojí za obnovou legendy.

Nový model nese název ”Spirit of the Wolf“ a je osazen jednoválcovým s kompresorem přeplňovaným benzinovým motorem o objemu 600 ccm.

Vedle něj stojí plně elektrická testovací verze, u které bublání klasického spalovacího motoru nahrazuje reproduktor. Místo víka nádrže je instalovaný potenciometr, kde se dá nastavit hlasitost s jakou motocykl reprodukuje nahrávku zvuku motoru benzinové verze. Hlasitost reaguje i na přidání plynu.

Böhmerland v Brně představuje také zcela novou futuristickou studii. O té Knobloch zatím trochu mlží - prozradil, že může jezdit bez emisí, aniž by ji poháněly baterie. Maximální rychlost by měla být kolem 200 km/h a o její výrobě teprve rozhodne zájem případných investorů a zákazníků. “Je to existující pohonná jednotka, kterou zatím nikdo ve světě nepoužívá,“ naznačuje současný majitel ochranné známky Böhmerland.

Nové stroje chce vyrábět v limitovaných edicích, kolem deseti kusů ročně, a přizpůsobovat je podle přání konkrétních zákazníků. Určeny jsou pro motorkáře, kteří dávají přednost stylu a historii před extrémním výkonem.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události