Koronavirus

Virus jako test dopravy? Ve městech zmizely zácpy, experti jsou v pozoru

Virus jako test dopravy? Ve městech zmizely zácpy, experti jsou v pozoru
Zdroj: Profimedia

Koronavirus snižuje v řadě měst výskyt dopravních zácp. Mnoho lidí v souvislosti s aktuální celosvětovou epidemií pracuje z domova, intenzita dopravy se snižuje až o desítky procent, naopak se zvyšuje průměrná rychlost vozidel v době dopravní špičky. Tento jev studují odborníci - do budoucna hledají možná řešení, jež by podpořila podíl práce z domova a ulevila přetížené dopravě.

V posledních třech dnech poklesla intenzita silniční dopravy v době dopravních špiček na silnicích v New Yorku o přibližně 15 procent. Například v pondělí večer byla intenzita večerní dopravy ve srovnání s rokem 2019 nižší o 14 procent. V neděli okolo páté hodiny odpolední bylo meziroční snížení dokonce o 17 procent.

A podobné poznatky hlásí i další města. Jak vyplývá z dat aplikace TomTom, intenzita dopravy byla v úterý ráno meziročně nižší o 54 procent v Miláně, o 59 procent v Římě a o 30 procent v americkém Seattlu.

Související obsah

Posledně uvedené město připomíná město duchů. Zavřené školy, prázdné restaurace, řada lidí zbytečně nevychází ze svých příbytků a využívá možnosti práce z domova. Tomu odpovídá i obrázek z tamních silnic. Doprava jako kdyby přestala existovat (viz úvodní obrázek). Průměrná rychlost vozidel se po zavedení restriktivních opatření zvýšila o nemalých 15 mil za hodinu (necelých 25 km/h).

”Vlastně nic, co by se nedalo předpokládat. Nicméně uvedený fenomén zaujal odborníky v oblasti silniční dopravy a problematiky takzvaných Smart Cities. Studují, zda by nebylo možné ještě více rozšířit podíl lidí pracujících z domova. To by mohlo mimo jiné přispět i ke snížení výskytu dopravních komplikací na řadě dnes beznadějně přetížených silnic,“ uvádí Roman Budský z Platformy VIZE 0.

Související obsah

Tento jev si nesporně zaslouží bližší analýzu. ”Bylo by však spekulací dávat vše šmahem do souvislosti s aktuální epidemií koronaviru. A je tu ještě další dvojice protichůdných jevů. Na jedné straně méně lidí cestuje automobilem na své pracoviště, protože využívají možnosti pracovat z domova, ovšem na straně druhé řada lidí může volit jízdu svým vozem, aby se vyhnuli cestování v prostředcích hromadné dopravy,“ upozorňuje Budský.

Nicméně současná epidemie by mohla pomoci najít další možnosti, jak pracovat z domova bez zbytečného dojíždění.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události