Automobilky

Automobilky zavírají evropské fabriky. Linky se zastaví v Boleslavi i Kolíně

Automobilky zavírají evropské fabriky. Linky se zastaví v Boleslavi i Kolíně
Zdroj: Profimedia

Evropské automobilky přerušují výrobu. O uzavření fabrik na dva až tři týdny rozhodl i koncern Volkswagen. Přerušení výroby týká také Škodovky, odstávka začne ve středu večer. Linky už ve středu zastaví i TPCA v Kolíně.

Koncern Volkswagen rozhodl, že kvůli riziku nákazy koronavirem, uzavře své evropské provozy. Výroba by se měla ve většině fabrik zastavit v pátek na dva až tři týdny.

Automobilky se obávají šíření nákazy v jejich závodech, ale hlavně čelí rapidnímu poklesu odbytu a také problémům s dodávkou dílů. VW jako největší výrobce aut na světě vzkázal, že letošní rok bude hodně obtížný.

Většina německých a evropských závodů Volkswagenu se začne připravovat na zastavení výroby na dva až tři týdny. Už ke konci tohoto týdne zavřou fabriky ve Španělsku, Portugalsku, v Itálii i ve slovenské Bratislavě.

Škodovka se zastaví ve středu

Česká automobilka Škoda Auto přeruší výrobu ve středu ve 22 hodin. "Nebude vyrábět ani Škoda,” řekl po úterním jednání vlády premiér Babiš. A přerušení výroby potvrdil i odborový předák Jaroslav Povšík. Obnovení výroby je zatím naplánováno na 5. dubna.

Škoda Auto dává v Česku práci zhruba 34.000 lidí, další 3000 pro automobilku pracují prostřednictvím pracovních agentur. Společnost tak patří k největším zaměstnavatelům v Česku a významně se podílí na výkonu celé české ekonomiky. Pro mnoho dalších českých firem je zásadním odběratelem jejich produkce.

Čtrnáctidenní přerušení výroby požadovali odboráři ve Škodovce poté, co se minulý týden prokázala nákaza koronavirem u prvního zaměstnance. Několik dalších pracovníků skončilo v karanténě, dezinfikovala se pracoviště i jídelna v části Škoda Parts Center, které je největším skladem originálních dílů pro automobily v České republice a jedním ze tří evropských centrálních skladů koncernu Volkswagen.

Související obsah

Kolín a Nošovice

Také Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) přeruší výrobu v závodě v Kolíně. Původně měla odstávka začít až 25. března, automobilka ale nakonec zastaví výrobu už ve středu 18. března po odpolední směně. Odstávka by mohla trvat až do 17. dubna. V TPCA pracuje v současnosti zhruba 2500 lidí.

Související obsah

O čtrnáctidenní přerušení výroby a karanténu požádali za zaměstnance už i odboráři automobilky Hyundai v Nošovicích. Pracovníci jsou prý připraveni výpadek výroby odpracovat při pesčasech, až se situace uklidní. Vedení však zatím o odstávce nerozhodlo, vyrábí se dál.

O zavření svých evropských továren už v pondělí rozhodla i skupina PSA. “Z důvodů nárůstu počtu vážných případů nakažení nemocí COVID-19 v blízkosti některých výrobních závodů, výpadků dodávek ze strany klíčových dodavatelů a prudkého poklesu poptávky na automobilových trzích rozhodla krizová komise skupiny PSA v čele s předsedou představenstva o uzavření továren vyrábějících automobily. Uzavírky budou probíhat dle následujícího plánu a potrvají do 27. března,” uvedla skupina vyrábějící vozy Peugeot, Citroën, DS či Opel.

Související obsah

Hned v pondělí zavřela dvě fabriky ve Španělsku a Francii, další budou zavírat během několika dní, ve čtvrtek ukončí výrobu poslední dvě továrny v britském Lutonu a také v Trnavě na Slovensku. Upravena bude i navazující výroba dílů.

Provoz ve většině evropských závodů zastavuje i italsko-americký Fiat Chrysler. Automobilku citelně postihlo zavírání italských fabrik, které se starají o 65 procent evropské produkce.

Ford v neděli zastavil výrobu v největší továrně mimo americký kontinent ve španělské Valencii, kde se potvrdila nákaza koronavirem u tří zaměstnanců.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Automobilky

Důležité Události