Toyota

Yaris se bude vyrábět v Česku. Toyota postupně přebírá továrnu v Kolíně

Yaris se bude vyrábět v Česku. Toyota postupně přebírá továrnu v Kolíně
Zdroj: Profimedia

Další auto na světových trzích bude mít český punc. A nepůjde o ledajaký vůz, nýbrž o model, který přináší zásadní tržby automobilce Toyota. Ta totiž bude ve středočeském Kolíně vyrábět svůj hatchback Yaris.

Toyota postupně přebírá kontrolu nad továrnou v Kolíně, kterou dosud sdílela s automobilkami Peugeot a Citroën v rámci společného podniku TPCA. Celý závod převezme od roku 2021.

I tak by měla ve Středočeském kraji pokračovat výroba malých vozů Citroën C1, Peugeot 108 a také Toyota Aygo. K té teď japonská automobilka přidá i Yaris. “Z linek bude Yaris sjíždět souběžně s modelem Aygo. Vyrábět se budou vozy s benzínovým a hybridním pohonem,” oznámila Toyota.


Načasování výroby nového modelu, objem investic a předpokládaný objem oznámí později. Toyota Yaris bude však nadále vyráběna i ve svém původním ”mateřském“ závodu ve Francii v Toyota Motor Manufacturing France (TMMF).

Související obsah

I tak by pro kolínský závod mělo uvedení druhého modelu Toyoty znamenat posílení stability 
a zaměstnanosti. Vyrábět se budou benzínové i hybridní verze. “S tímto modelem přicházejí do TPCA nové technologie, včetně nové modulární platformy TNGA (Toyota New Global Architecture) a hybridní technologie. Zároveň tím navýšíme výrobu vozů Toyota v kolínském závodu,“ uvedl Johan van Zyl, prezident a výkonný ředitel Toyota Motor Europe.

TPCA je společný podnik skupiny PSA a Toyoty. Od roku 2005 vyrábí malé kompaktní vozy Toyota Aygo, Peugeot 108 a Citroen C1 a v současnosti zaměstnává 2.400 lidí. V listopadu 2018 oznámily obě mateřské společnosti, že Toyota od 1. ledna 2021 podnik plně převezme, bude však i po tomto datu pokračovat ve výrobě vozidel všech tří značek.

Související obsah

”Uvedení Yarisu a vůbec poprvé i hybridní technologie do naší výroby pro Toyotu je radostná zpráva pro náš závod i pro všechny naše zaměstnance,“ doplnil prezident TPCA Koreacu Aoki. “Těšíme se na nové vzrušující příležitosti, které před námi stojí.“

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události