Automobilky

Rušno v Mercedesu. Zavření fabriky kvůli koronaviru si dělníci vybojovali

Rušno v Mercedesu. Zavření fabriky kvůli koronaviru si dělníci vybojovali
Zdroj: Twitter

Dělníci v továrně Mercedesu si museli sami vynutit ukončení výroby. Přímo u linky uspořádali bouřlivou protestní stávku.

Automobilky postupně uzavírají svoje evropské továrny kvůli riziku nákazy koronavirem. V továrně Mercedesu v severošpanělském městě Vitoria-Gasteiz si ale museli ukončení výroby vybojovat sami zaměstnanci.

Španělsko o víkendu na dva týdny vyhlásilo nouzový stav a celonárodní karanténu. Podobně jako u nás vláda povolila, aby lidé dojížděli do práce. Automobilka Mercedes-Benz, která ve městě Vitoria-Gasteiz vyrábí dodávky, vyzvala 5000 zaměstnanců, aby v práci pokračovali.

Související obsah

Jenomže dělníci dál pracovat nechtěli, obávali se nákazy. V pondělí tak uspořádali protestní stávku. Shromáždili se na konci montážní linky a výrobu zastavili sami. Ve fabrice bylo rušno, podívejte se:

”Zdraví pracovníků není zaručeno,“ hlásal šéf odborů Igor Gebara. Podle informací portálu eldiario.es byl koronavirem nakažen minimálně jeden ze zaměstnanců, dalších 23 lidí bylo v domácí karanténě.

Podle odborářů nebyly zajištěny podmínky pro bezpečnou práci. Dělníci zpočátku neměli roušky a pracovali pouze v látkových rukavicích, nebyla dodržována bezpečná vzdálenost a v šatnách se shromažďovalo příliš lidí najednou, citoval odboráře místní zpravodajský portál Gasteiz Hoy. Firma trvala na to, že opatření dodržuje.

Související obsah

Odboráři ráno vyjednávali s vedením továrny, ale k odstávce šéfy nedonutili. Na odpoledne tak vyhlásili stávku. Desítky zaměstnanců se posadili na konec linky, kde vyjíždějí hotové vozy. Další bouřlivě protestovali kolem linek.

Ve 14:00 pak vedení rozhodlo o odstavení výroby. “Vedení tak učinilo poté, co odboráři požadovali, aby zdraví pracovníků mělo přednost před výrobou vzhledem ke zdravotní kronavirové krizi,” napsal portál Naiz.eus.

O postupném uzavírání evropských továren během posledních dnů rozhodla většina automobilek, včetně koncernu Volkswagen. Ve středu se tak zastaví výroba i v závodech Škody Auto, odstávku zahájí i TPCA ve středočeském Kolíně.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události