Rady a tipy

S rouškou, nebo bez? Experti radí, jak zůstat v bezpečí při cestách autem

S rouškou, nebo bez? Experti radí, jak zůstat v bezpečí při cestách autem
Zdroj: Škoda Storyboard

Celý svět je zasažen globální pandemií nového koronaviru. Nejjednodušší radou, jak zůstat v bezpečí, je být doma. Co když ale musíte cestovat autem? Buďte opatrní! Podívejte se, co radí experti.

Hlavním pravidlem je omezit kontakt s ostatními na minimum. Pokud je ovšem nějaká z cest nevyhnutelná, chraňte se. ”Ideálně nikam nejezděte. Pokud už musíte někam jet, jeďte sami, nebuďte s nikým v autě. Pokud je nutné s někým jet, vyvarujte se lidí s akutními příznaky respiračního onemocnění, používejte respirátor, případně alespoň roušku. Vezměte si kontakt na všechny cestující, aby je bylo možné v případě nákazy dohledat a kontaktovat,“ nastiňuje základní zásady Jana Parmová, vedoucí lékařka Škoda Auto.

I když je osobní auto vlastně taková mobilní izolační jednotka, díky které výrazně omezíte kontakt s ostatními, důležité je mít na paměti, že rizika i při cestě vozem stále trvají.

Dezinfikujte!

Když už se styku s dalšími osobami nevyhnete a nevyhnutelné je i cestování automobilem, věnujte se intenzivně preventivním hygienickým opatřením. ”Všechny povrchy, kterých se dotknete, dezinfikujte před jízdou i po jízdě, obzvlášť pokud s někým auto sdílíte nebo jste někoho vezli,“ říká lékařka Parmová.

Související obsah

Pojměte tuto očistu opravdu důkladně, dezinfekce částí jako volant, řadicí páka, ruční brzda, kliky, madla nebo ovládací prvky a displeje rádia a infotainmentu napadne téměř každého, ale nezapomeňte ani na páčky pod volantem (směrovky a stěrače), ovládání tempomatu, loketní opěrku, ovládání nastavení sedadel, rám dveří a kliky z vnějšku vozu nebo třeba madlo zavazadlového prostoru. Tyto zásady platí dvojnásob pro řidiče vozů taxi a další řidiče, kteří přepravují pasažéry.

Čím vůz dezinfikovat?

Použít můžete dezinfekční ubrousky. A organizace Consumer Reports například radí využít některé prostředky, které možná máte doma. Proti koronaviru zabírá nejméně sedmdesátiprocentní roztok alkoholu a třeba isopropylalkohol nijak neublíží žádnému z běžných povrchů v autě. K čištění dílů ho využívají i samotní výrobci automobilů a jejich subdodavatelé. Pro větší klid v duši lze alkoholem podle Consumer Reports otřít i samotné čalounění sedadel a další ”měkké“ povrchy v autě. Ale pozor, nikdy je takto nepromáčejte!

Alkohol by neměl poškodit ani čalounění z kůže či umělé kůže, ale příliš intenzivní čištění alkoholem může poškodit probarvení materiálu: nedrhněte tedy sedadla a další kožené části příliš intenzivně. Kožené povrchy je po čištění vhodné ošetřit ochrannými prostředky na kůži.

Zásadně v autě nepoužívejte například peroxid vodíku, který pravděpodobně způsobí poškození povrchů. Na dotykové displeje v autech nepoužívejte čističe obsahující čpavek, radí Consumer Reports. K čištění všech povrchů všemi metodami jsou ideální hadříky z mikrovlákna.


Rouška je ohleduplnost, respirátor ochrana

Obzvlášť pokud cestujete s pasažéry a u někoho z posádky existuje riziko, že již mohl přijít s nákazou do styku, používejte i ochranné pomůcky, tedy roušky a respirátory. Klasická látková rouška před virem neochrání, ale může významně snížit riziko přenosu od nositele. I jen ta základní rouška na obličeji je tedy jistým ohleduplným gestem vůči spolucestujícím a může riziko nakažení zmírnit. Ke skutečné ochraně slouží respirátory nejméně třídy FFP3,” vysvětluje lékařka.

Související obsah

Mimochodem, možná to motoristé netuší, ale mnozí z nich mají roušku ve své autolékárničce. V některých evropských zemích totiž byla donedávna součástí její povinné výbavy, někde stále ještě rouška povinná je. Podívejte se tedy do své autolékárničky, jestli v ní náhodou roušku nemáte.

Pokud v soukromém autě cestujete sami, rouška není nutná. Alespoň podle dopravního experta Igora Siroty z Ústředního autoklubu ČR (ÚAMK). “Rouška muže omezit výhled, může se nám posunout do strany blízko očí, může nám spadnout. Už jenom fakt, že nám bude překážet a my ji budeme rukou upravovat, může velmi zkomplikovat řízení a za určité konkrétní situace může způsobit i havárii. Takže v soukromém voze to není nutné a není to nezbytné, tudíž bychom to neměli dělat,“ řekl Sirota deníku Blesk. A podpořil ho i epidemiolog Rastislav Maďar. “Pokud člověk jede v autě sám, považuji za lepší roušku si sundat. Dýcháním rouška navlhne, čímž se snižuje její ochranný účinek. Tím, že ji za jízdy nemáte, se nechá alespoň trochu proschnout,” míní.


Vyčistěte klimatizaci. Sami!

Po každém čištění vozu radí doktorka Parmová auto také důkladně vyvětrat. Během jízdy ale raději mějte okénka zavřená, v některých státech je jízda s otevřenými okénky dokonce zakázaná.

Související obsah

A s větráním souvisí i další rada: vyčistěte si klimatizaci.

Ne, nejezděte kvůli tomuto úkonu do autoservisu, na to teď opravdu není vhodná doba. Ale pořídit se dají (třeba on-line nebo u čerpacích stanic) i specializované spreje na domácí čištění klimatizace a ventilačního systému auta. Ty sice nejsou tak účinné jako profesionální čištění, ale opět mohou pomoci zmírnit riziko: samotný dezinfekční sprej nemusí koronavirus zahubit, ale čistší okruh vytápění a klimatizace znamená nižší riziko usazení zákeřného viru v něm.

Epidemiolog Maďar soudí, že přenosu koronaviru klimatizací naštěstí není nutné se příliš obávat. „Koronaviry vzduchotechnikou cestovat mohou, ale riziko jejich vstupu touto cestou do auta nebo naopak považuji za extrémně nízké,” citoval Maďara Blesk

(Ne)bezpečné tankování

Pokud i v aktuální situaci autem jezdíte, a je to nadále nezbytně nutné, nejspíš budete muset také natankovat. I na čerpacích stanicích dbejte zvýšené opatrnosti a maximálně se věnujte hygienickým opatřením. Omezte na minimum kontakt s personálem, vybírejte třeba samoobslužné čerpací stanice. Používejte jednorázové rukavice a po čerpání hmot si ihned umyjte ruce nebo si je alespoň vydezinfikujte dezinfekčním prostředkem na ruce – ten byste měli v autě vozit v dostatečné zásobě.

Při placení za odebrané pohonné hmoty ideálně využijte některou z moderních metod: například bezkontaktní platební kartu či mobilní telefon. U řady čerpacích stanic lze bezkontaktní způsoby placení využít i přímo u stojanu, takže není nutné navštěvovat provozovnu.

Riziko snížíte i tak, že tentokrát nádrž naplníte celou a k benzínce tak nebudete muset brzy znovu.

Související obsah

Ačkoli se mohou některá opatření proti šíření koronaviru zdát jako drastická a přehnaná, vysoká míra opatrnosti je namístě. Čím více budeme tato opatření respektovat, tím více snížíme riziko přenosu nákazy a tím dříve se opět životy nás všech budou moci vrátit do normálních kolejí. Buďte tedy ohleduplní, omezte kontakt s ostatními i jakékoli cesty automobilem jen na ty nejnutnější případy, nezapomínejte na důkladné mytí rukou a používejte dezinfekci.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události