Koronavirus

Pozor při tankování: Koronavirus může číhat i na čerpacích stanicích!

Pozor při tankování: Koronavirus může číhat i na čerpacích stanicích!
Zdroj: Profimedia

Odborníci upozorňují řidiče na riziko, které číhá na čerpacích stanicích. Na co byste si měli dát při tankování pozor?

Experti vydávají všemožné návody, jak omezit riziko nákazy koronavirem na veřejnosti nebo v hromadné dopravě. Jak je důležité si správně mýt ruce nebo proč si co nejméně sahat na obličej, to už si přečetl snad každý. Narazit můžeme na seznamy předmětů, kterých není radno se dotýkat. Na jednu obvyklou činnost se ale trochu zapomíná, přitom může znamenat značné riziko. Hlavně pro motoristy.

Britští řidiči dostali varování, které se rozhodně týká i řidičů u nás - dejte si pozor při tankování! Pistole palivových čerpadel totiž mohou být jedním z předmětů, na kterých viry drží hodně dlouho.

”Studie prokázaly, že koronavirus může přežít na různých površích bez lidského hostitele průměrně čtyři až pět dní. V některých případech mohou povrchy při pokojové teplotě zůstávat infekční až devět dní,” upozorňuje Mark Tongue ze společnosti Select Car Leasing.

Související obsah

Mastné látky přitahují nečistoty a právě palivová čerpadla tak mohou nahrávat množení virů a bakterií. Pistole na pumpách jdou z ruky do ruky a podle hygieniků patří mezi rizikové předměty. Není to poprvé, kdy na to experti upozorňují - různé studie je řadí mezi “nejšpinavější” věci spolu s madly eskalátorů, tlačítky na bankomatech nebo semaforech či parkovacích automatech, které denně používáme, ale nikdo je nikdy nečistí.

Například americký průzkum z roku 2016 ukázal, že na tankovacích pistolích je v průměru 11.000krát víc bakterií než na běžné toaletě v domácnosti.

“Mnozí z nás vědí, že některé předměty v domácnosti mohou být rizikové - například mobilní telefony a tablety, které bereme opakovaně do ruky, ale málokdy je čistíme. Ale existuje mnoho dalších předmětů, kterých se dotýkáme a které jsou rizikové, pokud jde o přenos virů,” uvedl Mark Tongue.

Související obsah

Obtěžujete se s jednorázovými igelitovými rukavicemi, které visí na naprosté většině benzínových pump? Teď byste rozhodně měli.

Odborníci upozorňují i na další nebezpečné návyky spojené s tankováním. Mnoho řidičů si na pumpě koupí občerstvení, které po tankování konzumují v autě, aniž si mezitím umyjí ruce.

“Obzvláště teď v kritické době vyzýváme řidiče, aby se po tankování nedotýkali svých obličejů a aby si po návštěvě čerpacích stanic dezinfikovali ruce,” vyzývá Tongue.

Související obsah

Dejte si do auta balíček dezinfekčních ubrousků, abyste si mohli kdykoliv vyčistit ruce a otírejte rizikové povrchy, než se jich dotknete. A také poté, co je použijete. "Nebo si přinejmenším nezapomeňte po tankování důkladně umýt ruce,” dodává Mark Tongue.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události