řidiči

Má smysl mít při řízení roušku? Lékař radí, proč je lepší ji spíš sundat

Má smysl mít při řízení roušku? Lékař radí, proč je lepší ji spíš sundat
Zdroj: Profimedia

Roušku v autě mít nemusíte, radí lékař Vilém Kuntscher z plzeňské fakultní nemocnice. Podívejte se, jak podle něj žít s ústní rouškou tak, aby to mělo smysl a dalo se to vydržet.

“Přátelé, protože jsem tolik z vás “navezl” do vzájemné ochrany pomocí ústenek, nebo, chcete-li, roušek, považuji za svou povinnost poskytnout vám několik rad, jak dosáhnout , aby tato aktivita měla co největší smysl a zároveň nebyla mučivá,” napsal na Facebook Vilém Kuntscher, chirurg Kardiochirurgického oddělení Fakultní nemocnice Plzeň.

V soukromém autě je podle něj výhodné roušku nemít, naopak je lepší ji sejmout a nechat ji proschnout, aby déle fungovala.

Podívejte se na jeho 5 rad:

1) Roušku má smysl nosit tehdy, pokud je nablízku jiná osoba. Je na místě si tedy roušku nasadit například ve frontě v obchodě ( u pokladny vždy - chráníte prodavače ) , v MHD, u lékaře. Na prázdné ulici, v soukromém autě a podobně je naopak výhodné roušku nemít. 


2) Je pravda, že roušky bych se neměl dotýkat, ale to se lehko řekne a hůře snese a provede. Pokud tedy musím ( sejmutí na prázdné ulici, v přírodě, na kole ), roušky se dotknout mohu - a to po stranách nebo za šňůrky, nikdy ne v oblasti úst a nosu - protože tam hrozí , že by případně kontaminované místo bylo příliš blízko možných vstupních bran infekce.


3) Dočtete se, že roušku má smysl mít dvě hodiny a pak nefunguje. Není to úplně přesné . Rouška funguje dobře tak dlouho, dokud neprovlhne; s narůstající vlhkostí její funkce klesá a to především ve smyslu osobní ochrany, méně ve smyslu ochrany okolí. Právě z tohoto důvodu na prázdné ulici, v přírodě v autě atd. je vhodné roušku sejmout a nechat proschnout - může pak fungovat daleko déle než dvě hodiny. 


4) Samozřejmostí je důsledná hygiena rukou. 


5) Po návratu domů roušku vyperu, pokud možno vyvařím, a vždy přežehlím. Opět ji použiji až po tomto ošetření a důkladném vyschnutí.
“Toto jsou nejdůležitější zásady, jmenování dalších nemá dle mého názoru valný smysl. 
Pokud se chovám uvážlivě, ochrana, kterou ústenka poskytuje, může být velmi dobrá. 
Domnívám se, že mám k těmto instrukcím právo - my, starší chirurgové ( je mi 54 ), jsme plátěné ústní roušky používali desítky let a jsme s nimi dost sžití. A to je také důvod použití první osoby, za které se těm, kterým vadí, omlouvám,” dodává chirurg.

Přečtěte si i další rady expertů, které se týkají bezpečného cestování autem:

Související obsah

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události