Dálnice D1

Unikátní práce na D1. Přes noc padly tři mosty přes dálnici

Na dálnici D1 proběhly v noci práce, jaké stavbaři v Česku nepamatují. Za jedinou noc v úseku mezi Devíti kříži a Ostrovačicemi zbourali tři mosty, které přes dálnici vedly. Do akce se pustila patnáctka bagrů. Dálnice byla v noci uzavřená, brzy ráno se na ni ale mohla vrátit auta.

Tři mosty vedly nad dálnicí na 175,3, 176,4 a 177,6 kilometru. Ve dvou případech po nich vedla jen polní cesta, ve třetím pak silnice III. třídy. Zároveň o pár kilometrů dál na stejném úseku dálnice dělníci stavěli provizorní přemostění.

Na D1 mezi Devíti kříži a Ostrovčicemi totiž zbývají ještě dva nadjezdy, které už přesluhují a musí pryč. To by podle ŘSD mělo proběhnout první květnový víkend. Po jednom z nich vede silnice III. třídy spojující Domašov a Javůrek. Přičemž do Javůrku žádná jiná cesta nevede. Proto předtím, než most padne, museli stavbaři připravit provizorní přemostění dálnice.

Přípravné práce započaly už v sobotu odpoledne. Na akci se ale všichni chystali měsíc. Zhotovitel stavby pod mosty navezl ochranný polštář z asfaltového a betonového recyklátu, který ochránil před poškozením vozovku.

V 19. hodin policie zastavila obousměrně na dálnici provoz a svedla dopravu na objízdnou trasu. Ta vedla po silnici II. třídy II/602 přes Domašov, Říčky a Říčany.

Související obsah

Do tří mostů se zakouslo celkem 15 bagrů, které začaly rozbíjet beton. Postupně se mosty zřítily na dálnici. Přesný okamžik, kdy půjdou dolů, nemohl nikdo dopředu odhadnout. Pak začali stavbaři odvážet z dálnice suť.

Původně měla být D1 otevřena v 9 hodin, podle informací z místa se to ale podařilo o hodinu dříve. Omezení potrvají ještě v průběhu nedělního dopoledne a brzkého poledne. Vše by se mělo vrátit k normálu kolem 15. hodiny.

Rekonstrukce D1 mezi Devíti kříži a Ostrovačicemi má skončit příští rok v září. Celkem vyjde na 1,7 miliardy korun. Práce má na starosti Metrostav. V rámci rekonstrukce přes dálnici místo zbouraných nadjezdů vyrostou nové. Vydržet by měly nejméně dalších 100 let.


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Dálnice D1

Důležité Události