Nehoda

Těmto úsekům se vyhněte! PŘEHLED nových rizikových míst českých silnic

Těmto úsekům se vyhněte! PŘEHLED nových rizikových míst českých silnic
Zdroj: Profimedia

Řidiči by měli zvýšit pozornost na křižovatce severně od Poďous v okrese Kolín. Loni se tam staly dvě vážné nehody se třemi těžkými zraněními. A stalo se tam dalších 11 havárií. Je to nejnebezpečnější místo, které vloni přibylo do mapy dopravně-bezpečnostního projektu Allianz Automapa. Podívejte se na žebříček 10, nebezpečných míst, která se do statistiky nově zapsala během roku 2019.

Nebezpečných míst je na českých silnicích celá řada. Podívejte se, která se mezi ty vůbec nejhorší zařadila v loňském roce. Allianz Automapa hledá ty nejrizikovější úseky v Česku a nyní přináší žebříček nebezpečných míst, která se do statistiky nově zapsala během roku 2019.


Nejhorší desítka nových lokalit je rovnoměrně rozdělena mezi křižovatky a volné úseky. “Oproti roku 2018, kdy byly nehodové lokality nejvíce soustředěny do Středočeského a Českobudějovického kraje, jsou v roce 2019 lokality rozptýleny mnohem rovnoměrněji po celé České republice,“ uvádí Jaroslav Heinrich z brněnské projekční kanceláře HBH, která na seznamu nejhorších úseků spolupracuje.

“Zároveň poprvé za celou dobu zpracování této zprávy nebylo identifikováno žádné místo, ve kterém by v daném roce došlo ke třem různým nehodám s úmrtím, nebo těžkým zraněním,“ dodává Heinrich.

Související obsah

Pro určení pořadí žebříčku byl důležitý zaprvé počet nehod, při kterých ve vybraném úseku došlo ke smrtelnému nebo těžkému zranění; počet nehod s jakýmkoli jiným zraněním; počet osob, které utrpěly při těchto nehodách smrtelné nebo těžké zranění; závažnost ostatních zranění a počet ostatních nehod v dané lokalitě.

TOP 10 nových nebezpečných úseků roku 2019

(v mapě je místo vyznačeno žlutým bodem)


1. okres Kolín, katastr Poďousy, silnice I/2

 

Analýza dopadla nejhůře pro křižovatku na silnici I/2 ve Středočeském kraji poblíž obce Bečváry. Severně od vesnice Poďousy se vloni stalo celkem 13 nehod, z toho dvě byly vážné. Tři lidé si odsud odnesli těžká zranění, 17 lidí utrpělo lehká. Žádná z havárií se neodehrála v lednu, únoru, říjnu a listopadu, kdy naopak tradičně povětrnostní podmínky řidičům příliš nepřejí. V prosinci taktéž došlo ”pouze“ k jedné havárii.

2. okres Česká Lípa, katastr Jestřebí u České Lípy, silnice I/9

Druhou nejhorší novou lokalitu roku 2019 identifikovala Allianz Automapa v Jestřebí v Libereckém kraji. Jde o křižovatku na silnici I/9, která je sice z hlediska aktuální metodiky novým nehodovým místem, ale byla jako problematická sledována již i před více než 10 lety. V západní části města se vloni stalo 10 nehod, z toho dvě vážné. Dva lidé se zde těžce zranili a 11 si odneslo zranění lehčího rázu. (V mapě je zároveň vyznačen i 6. nový nebezpečný úsek roku 2019 v katasru obce Chlum u Dubé.)

3. okres Rychnov nad Kněžnou, katastr Dobruška, silnice I/14

Třetí nový nejrizikovější úsek se v loňském roce nacházel v Královéhradeckém kraji, v katastru obce Dobruška. Na křižovatce jihovýchodně od města došlo v roce 2019 k celkem 7 nehodám, z nichž dvě byly vážné. Jeden člověk při nich na místě zemřel, jeden se těžce zranil, a dva si odnesli zranění lehčí. K pěti ze všech těchto nehod došlo na podzim a v zimě.

4. okres Mělník, katastr Nová Ves u Nelahozevsi, silnice I/16

Počet nehod: 2

Smrtelné zranění: 2

Těžké zranění: 0

Lehké zranění: 11

5. okres Pardubice, katastr Nové Jesenčany, silnice I/37

Počet nehod: 2

Smrtelné zranění: 2

Těžké zranění: 0

Lehké zranění: 4

6. okres Česká Lípa, katastr Chlum u Dubé, silnice I/9

Počet nehod: 3

Smrtelné zranění: 0

Těžké zranění: 2

Lehké zranění: 0

(V mapě je zároveň vyznačen i 2. nový nebezpečný úsek roku 2019 v katasru obce Jestřebí u České Lípy.)

7. okres Ústí nad Labem, katastr Chlumec u Chabařovic, silnice I/30

Počet nehod: 5

Smrtelné zranění: 1

Těžké zranění: 1

Lehké zranění: 0

8. okres Strakonice, katastr Horní Poříčí, silnice I/22

Počet nehod: 2

Smrtelné zranění: 1

Těžké zranění: 1

Lehké zranění: 0

9. okres Jihlava, katastr Jihlava, silnice I/38

Počet nehod: 2

Smrtelné zranění: 1

Těžké zranění: 1

Lehké zranění: 0

10. okres Jindřichův Hradec, katastr Lomnice nad Lužnicí, silnice I/24

Počet nehod: 2

Smrtelné zranění: 0

Těžké zranění: 2

Lehké zranění: 0

Z top desítky nejnebezpečnějších úseků se v roce 2019 dva objevily ve Středočeském, dva v Libereckém, a dva v Jihočeském kraji. Po jedné lokalitě mají kraje Královéhradecký, Pardubický, Ústecký a Vysočina.

Jak žebříček vzniká?

Allianz Automapa je podrobnou celorepublikovou studií, nikoli analýzou nehodovosti klientů Allianz pojišťovny. Seznam nových kritických míst českých silnic vychází z údajů veřejně dostupné databáze dopravních nehod evidovaných Policií ČR, následně zpracovaných podle komplexní metodiky. Kompletní mapu rizikových úseků si můžete prohlédnout ZDE.

Související obsah

Podmínkou pro zařazení konkrétního místa do Allianz Automapy je vznik alespoň dvou na sobě navzájem zcela nezávislých dopravních nehod s těžkými zdravotními následky nebo smrtí v daném úseku během roku 2019, mezi nimiž nebyla vzdálenost větší než 100 metrů. Analýza se týká nehod na dálnicích, rychlostních silnicích a silnicích I. třídy.

Související obsah

Aktuální etapa projektu se zabývá hledáním nových rizikových míst. Upozorňuje na lokality, které nebyly od roku 2016 identifikovány v žebříčcích nehodovosti Allianz, a v roce 2019 splnily daná kritéria.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události