Sokolovsko

Megaprojekt u Sokolova: BMW začalo stavět své obří vývojové centrum!

Megaprojekt u Sokolova: BMW začalo stavět své obří vývojové centrum!
Zdroj: BMW Group

Automobilka BMW Group získala stavební povolení pro své vývojové centrum a testovací polygon pro autonomní vozy u Sokolova. V prostoru bývalé výsypky blízko Vintířova tak okamžitě zahájila stavbu. Podívejte se na staveniště obřího komplexu.

Projekt výstavby vývojového centra nedaleko Sokolova pokračuje. "BMW Group získala od příslušného stavebního úřadu stavební povolení umožňující přejít z fáze příprav k výstavbě chystaného centra," informuje mluvčí českého zastoupení automobilky David Haidinger.

Omezení způsobená pandemií koronaviru způsobila mírné zpoždění, ale teď už se u Sokolova staví. A skluz chce BMW dohnat v průběhu výstavby.

"Prvním krokem budou zemní práce, jež připraví podloží pro zkušební tratě. V souladu s povolením pro logistiku a zařízení staveniště již byly v severní části území zahájeny první zemní práce a pokládka asfaltu pro obslužné komunikace," upřesňuje Haidinger.

Zemní práce na celém komplexu by měly být hotové do konce roku 2021, následovat budou stavební práce, se kterými se začne v severozápadní části území v roce 2022.

Připravované vývojové centrum bude po svém otevření jedním ze čtyř klíčových vývojových center BMW Group. Plánuje se zde především vývoj systémů autonomní jízdy.

Související obsah

Plocha budoucího vývojového centra se nachází na místě bývalé výsypky severně od Sokolova a zabere přibližně 650 hektarů. Během následujících dvou let na ní vznikne několik zkušebních drah pro testování vozidel v různých podmínkách a situacích.

Síť komunikací má měřit přes 100 kilometrů. Součástí vývojového centra budou všemožná technická zařízení, zkušební systémy na odolnost proti korozi, laboratoř klimatických zkoušek nebo postřikových závlahových systémů.

Komplex má stát zhruba 250 milionů eur, tedy skoro sedm miliard korun. Jde o největší investici BMW ve střední a východní Evropě. Karlovarský kraj už dříve slíbil, že vývojové centrum napojí na stávající silniční síť a vybuduje zázemí. Podle odhadů to bude stát 40 milionů korun.

Testovací centrum u Sokolova nemá být jediný svého druhu v Česku. Polygon pro autonomní auta chce mít do roku 2022 také investiční skupina Accolade u Stříbra v Plzeňském kraji.

Více o plánech na testování autonomních aut ZDE:

Související obsah

"Celý projekt je významnou investicí nejen z pohledu BMW Group, ale přispěje také k rozvoji zaměstnanosti, služeb a vzdělávání v celém regionu," dodává k projektu BMW David Haidinger.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události