Mírné překročení rychlosti do 10 km/h se občas přihodí každému z nás, třeba když rychle hledáme místo k zaparkování. Nově proto nechceme za toto překročení udělovat body. To vzkazuje řidičům ministerstvo dopravy. Podívejte se, jak chce nově rozdělit tresty.
Pokuty a body mají být udělovány podle toho, jak závažného překročení povolené rychlosti se řidič dopustil. "Více si došlápneme na skutečné piráty silnic! Vyšší sankce čekají na ty, kteří překročí v obci rychlost o více než 20 km/h," upozorňuje ministerstvo dopravy.
Naopak za překročení limitu do 10 km/h body udělovat nechce. Pokuty se ale zvýší. A největším hříšníkům hrozí i delší zákaz řízení.
"Nepřiměřená rychlost byla v roce 2018 příčinou 39 % smrtelných nehod," podotýká ministerstvo.
"V žádném případě nedochází k výraznému zvýšení postihů, naopak spíše k mírnému. Zatímco spodní hranice pokuty ve správním řízení zůstala zpravidla zachována nebo je podobná, navýšili jsme horní hranici, aby bylo možné vzhledem k okolnostem uložit vyšší pokutu (např. u pirátů silnic)." komentuje chystaný sazebník ministerstvo dopravy.
Důvody, proč je pokuta na místě nižší než ve správním řízení na úřadě, jsou podle ministerstva tři:
- Pokuta, kterou řidič dostane na místě, má mnohem výchovnější efekt, protože dochází k potrestání hned po spáchaném přestupku. Proto je systém nastaven tak, aby byl řidič motivován k tomu zaplatit pokutu na místě.
- Tím, že dojde k vyřízení přestupku pokutou na místě, se nezatěžují úřady další administrativou.
- V jednotlivých pásmech dochází ke zvýšení zejména horních hranic sazeb. Tím rozšiřujeme jednotlivá pásma tak, aby bylo v případě potřeby vzhledem k okolnostem spáchání přestupku možno uložit tvrdší pokutu než dnes.
Úprava trestů za překročení rychlosti je součástí změny celého bodového systému v rámci připravované novely zákona o silničním provozu. Ta je ve schvalovacím procesu a měla by začít platit od 1. ledna 2022. Více o změnách zde: