Domácí

Mladí řidiči jezdí často silně opilí! Ročně způsobí asi deset tisíc nehod

Přestože loni klesl počet tragických nehod, které zavinili řidiči do 24 let o pět procent, stále zůstávají nejrizikovější skupinou. Podle statistik každoročně způsobí zhruba deset tisíc dopravních nehod.

Nehodu z loňského února, která se stala u Mariánských Lázní, zavinil podle policie 23letý mladík. Ve velké rychlosti nezvládl řízení a naboural do mostního pilíře. V autě s ním jel jeho příbuzný.

"Zjistili jsme, že oba mladíci měli závažná zranění, kterým bohužel podlehli,“ popsala smrtelnou nehodu záchranářka.

Loni policie řešila téměř 107,5 tisíce nehod. Při nich zemřelo 547 lidí. Řidiči do 24 let zavinili devět procent z nich, tedy přes devět a půl tisíce.

Související obsah

"V drtivé většině za to mohli řidiči osobních aut, pár případů bylo i s náklaďáky," informoval Lukáš Kadula z Centra dopravního výzkumu.

Za posledních deset let byl loňský rok podle expertů nejméně tragický. Přesto jsou mladí řidiči stále nejrizikovější skupinou. A úplně nejhorší jsou muži, kteří řídí auto necelý rok.

"I přes rekordně nízký počet v loňském roce se tito řidiči podílejí v nejvyšší míře na nehodách, to znamená na počtu usmrcených a těžce zraněných," dodal Kadula.

Experti evidují také vysoký počet smrtelných nehod způsobených touto skupinou řidičů pod vlivem alkoholu.

Související obsah

"Je to dokonce více než 330 nehod, které způsobili nad hladinou jedna a půl promile," potvrdil vedoucí Samostatného oddělení BESIP Tomáš Neřold.

Nejvyšší podíl usmrcených lidí vinou mladých řidičů byl v uplynulém roce evidován v Jihočeském a Pardubickém kraji.

Ministerstvo dopravy chce snížit nehodovost mladých řidičů, a proto navrhuje mimo jiné pro začátečníky řidičský průkaz na zkoušku.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události