řidiči

Počet nehod po omezení pohybu klesl na polovinu. Mrtvých ale neubylo!

Počet nehod po omezení pohybu klesl na polovinu. Mrtvých ale neubylo!
Zdroj: ZZS Jihomoravského kraje

Ministerstvo dopravy vyzývá lidi, aby na vzájemnou ohleduplnost a solidaritu nezapomínali ani za volantem. Opatření související s šířením nákazy koronavirem se projevily i na silnicích - intenzita dopravy je nižší, ale počet obětí dopravních nehod tomu bohužel zatím neodpovídá.

Během prvního týdne omezení volného pohybu, které vláda přijala v boji proti šíření koronavirové infekce, zemřelo na českých silnicích pět lidí.

Menší hustota osobní dopravy přinesla o polovinu méně nehod i výrazně méně zranění. Počet smrtelných nehod ale bohužel ani na prázdnějších silnicích výrazně neklesl. Ukazuje to porovnání statistiky policie z týdne 16.3. – 22.3. se stejným obdobím v letech 2017 – 2019.

“Týden je příliš krátká časová řada na to, abychom dělali závěry o dopadu mimořádných opatření na nehodovost. Je patrné, že výrazně oslabený provoz se projevuje v úbytku celkového počtu nehod,” uvádí vedoucí oddělení BESIP ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Související obsah

Nadějnou kolonkou ve statistice je i nízký počet těžkých zranění. “U nejtěžších následků nehod – úmrtí a těžká zranění - je ale ošemetné předpokládat, že nízké intenzity dopravy přinesou automaticky méně tragických nehod. Prázdnější silnice dávají prostor k vyšším rychlostem a právě nepřiměřená rychlost je stále nejrizikovějším faktorem při nehodách, kde umírají lidé. Pozitivně by se naopak mohl projevit menší počet kolizních situací mezi vozidly a těmi nejzranitelnějšími - chodci  a cyklisty,“ říká Neřold.

Související obsah

Stále platí, že by se řidiči měli vyvarovat agresivní jízdy a nepřiměřené rychlosti a maximálně věnovat pozornost řízení. Právě tyto faktory nejvíce přispívají k nehodám s těžkými následky. Chodci a cyklisté by se měli chránit tím, že se nebudou rozptylovat mobilním telefonem, budou sledovat provoz kolem sebe a za snížené viditelnosti budou nosit reflexní prvky.

Související obsah

“Vidíme kolem sebe silnou vlnu solidarity, odpovědnost a ochotu chránit druhé dodržováním pravidel. Máme příležitost přenést si takové chování i na silnice. Nezapomínejte prosím na ohleduplnost a vzájemný respekt ani za volantem. Záchranáře, hasiče i policisty v těchto dnech potřebujeme na úplně jiných místech než u dopravních nehod,“ dodává Neřold.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události