řidičský průkaz

Pandemie mění platnost řidičáků i kontrol na STK. Jak se vás to dotkne?

Pandemie mění platnost řidičáků i kontrol na STK. Jak se vás to dotkne?
Zdroj: Mediafax

Kvůli komplikacím v době pandemie koronaviru nařídila EU změny v platnosti některých dokladů pro řidiče a také v režimu kontrol na STK. Reaguje na to i české ministerstvo dopravy. Jak se změny motoristů dotknou?

Nařízením EU se i v ČR prodlužuje platnost některých dokladů - platí toleranční období 6 až 7 měsíců (dle typu) na některé propadlé doklady, kontrolu tachografů či kontrolu na STK.

Dočasná opatření se týkají obnovení či prodloužení i dalších osvědčení, licencí a povolení.

Řidičáky a průkazy profesní způsobilosti

Prodlouženou platnost budou mít doklady propadlé v době mezi  1. únorem 2020 a 31. srpnem 2020. Zejména se jedná o řidičské průkazy a průkazy profesní způsobilosti řidičů. Na doklady, kterým uplynula platnost, se bude hledět jako na platné. Prodloužená je i platnost absolvovaného pravidelného školení.

Související obsah

"Platnost se automaticky prodlužuje o sedm měsíců od data původního ukončení platnosti školení či daného dokladu," potvrzuje mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Například platnost řidičského průkazu, která původně končila 30. března 2020  je tímto nařízením automaticky prodloužena do 30. října 2020.

Technické prohlídky

Dočasné opatření se týká také technických prohlídek a platnosti osvědčení o technické způsobilosti vozidla. Lhůta pro technické prohlídky a platnosti osvědčení, která původně uplynula mezi 1. únorem 2020 a 31. srpnem 2020, je prodloužena o sedmi měsíců.

Například s autem, kterému konči "technická" v červenci, můžete na STK až příští rok v únoru.

Pro prodloužení není potřeba měnit kontrolní nálepku na registrační značce auta, ani zápis v technickém průkazu.

Kontroly tachografů

Prodlužují se také lhůty pro provádění povinných kontrol tachografů - pravidelná kontrola tachografu, která měla být provedena mezi 1. březnem 2020 a 31. srpnem 2020, se provede nejpozději šest měsíců po tomto datu.

Související obsah

"Uvedené prodloužení lhůt se nevztahuje na planost karet řidiče do digitálního tachografu, jejichž platnost je striktně nastavena v čipu každé karty. Ty s prošlou platností nemají funkční čip, na který se nahrávají data o činnosti řidičů," upozorňuje ministerstvo.

Cesty do zahraničí

Prodloužení lhůt platí po celé Evropské unii a je závazné pro všechny státy, takže se řidiči nemusí bát, že by v jiných státech měli kvůli propadlým dokladům problémy.

Související obsah

S výměnou či kontrolou raději neotálejte

Ministerstvo dopravy vyzývá řidiče, aby i přes prodloužené lhůty výměnu dokladů a povinné kontroly neodkládali. "Protože úřady v ČR již běžně fungují, doporučujeme neodkládat výměnu dokladů; předejde se frontám na úřadech na přelomu let 2020/2021, kdy skončí toto toleranční období," dodává Jemelka.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události