Brýle

Měníte brýle a čočky? Pozor na chyták v řidičáku, hrozí pokuta!

Měníte brýle a čočky? Pozor na chyták v řidičáku, hrozí pokuta!
Zdroj: Profimedia

Pokud nosíte brýle a občas je vystřídáte za kontaktní čočky, raději si zkontrolujte řidičák. Jestliže v něm nemáte zapsaný správný kód, hrozí vám pokuta. Také když se vám zhoršil zrak a oční vadu je potřeba korigovat, musíte situaci řešit nejen s lékařem, ale i vydavatelem řidičských průkazů.

“Kdysi jsem měl v řidičáku čočky i brýle, vůbec jsem si nevšiml, že v novém průkazu už mám napsané jen brýle. O to víc mě překvapilo, když mě zastavila policejní hlídka a vůbec neslyšela na moje přesvědčování, že místo povinných brýlí mám nasazené čočky,” popisuje nepříjemnou zkušenost Michal z Prahy.

Do podobné situace se může dostat každý řidič, který za volantem musí používat pomůcky na korekci zraku. Na co si tedy dát pozor? A co za chybu hrozí?

“Jednou z podmínek udělení řidičského průkazu je zdravotní způsobilost. Pokud lékař ve zdravotním posudku uvede, že máte nějakou zrakovou vadu, stáváte se zdravotně způsobilým s podmínkou. Ta musí být zapsána do vašeho řidičského průkazu,” vysvětluje Pavel Foltýn z Auto ESA.

Související obsah

Zápisy na zadní straně řidičského průkazu

V případě, že má řidič nějaká zdravotní omezení, jsou zapsána na zadní straně průkazů pomocí mezinárodních harmonizačních kódů, aby jim rozuměli policisté ve všech zemích EU. Kódy týkající se zraku jsou následující:

01.01 Brýle

01.02 Kontaktní čočky

01.05 Oční kryt

01.06 Brýle nebo kontaktní čočky

01.07. Specifické optické pomůcky

Určitě se vyplatí domluvit se lékařem na položce 01.06 Brýle nebo kontaktní čočky. Pokud totiž policie zjistí při kontrole, že řídíte s čočkami, když máte zapsané jen brýle (nebo naopak), můžete dostat pokutu a v případě nehody dokonce může pojišťovna odmítnout plnění.

Jaké hrozí pokuty?

Změnu zápisů v řidičáku si musí každý šofér pohlídat i poté, co mu kvůli zhoršenému zraku lékař předepíše první brýle.

“Pokud se kterýkoliv lékař dozví, že držitel řidičského průkazu je zdravotně nezpůsobilý nebo zdravotně způsobilý s podmínkou, je povinen neprodleně o této skutečnosti informovat místně příslušný obecní úřad, který vydává řidičské průkazy. Právě brýle a čočky patří ke zdravotním omezením s podmínkou a ta musí být zapsána do řidičského průkazu,” doplňuje Pavel Foltýn.

Související obsah

Když řidič řídí bez brýlí nebo čoček, ač je k tomu povinen dle lékařského posudku, může dostat na místě pokutu až 2000 korun nebo 2500 korun ve správním řízení pokutu plus další tisícovku za náklady řízení. Přičtení bodů v bodovém systému ani zákaz řízení v takovém případě nehrozí.


Kdy a jak nahlásit změny?

Změny údajů v řidičského průkazu je držitel povinen oznámit do pěti dnů příslušnému úřadu obce s rozšířenou působností, který mu vydá nový řidičák. Na úřadě vyplníte příslušnou žádost a doplníte ji lékařským posudkem zdravotní způsobilosti. Vydání nového řidičského průkazu je zpoplatněno částkou ve výši 200 korun při lhůtě 20 dnů. V případě, že budete mít zájem o kratší lhůtu, na vydání nového řidičáku do 5 dnů si musíte si připravit 700 korun.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události