řidičský průkaz

EU prodloužila platnost propadlých řidičáků a STK. Státy to ale ignorují!

EU prodloužila platnost propadlých řidičáků a STK. Státy to ale ignorují!
Zdroj: Profimedia

Nařízením Evropské unie se o sedm měsíců prodloužila platnost řidičských průkazů, které propadly nebo propadnou mezi 1. únorem a 31. srpnem letošního roku. Stejná tolerance se má týkat technických kontrol. Prodloužení lhůt se mělo týkat všech zemí EU, ale ukazuje se, že některé státy nařízení prostě nepřijaly. Hrozí vám na cestách potíže?

Nařízením EU se i v ČR prodlužuje platnost některých dokladů - platí toleranční období 6 až 7 měsíců (dle typu) na některé propadlé doklady, kontrolu tachografů či povinnou kontrolu na STK.

Tak znělo oznámení z ministerstva dopravy z minulého týdne s tím, že prodloužení lhůt platí po celé Evropské unii a je závazné pro všechny státy, takže se řidiči nemusí bát, že by v jiných státech měli kvůli propadlým dokladům problémy.

Dočasná opatření zavedená kvůli pandemii koronaviru se týkají obnovení či prodloužení i dalších osvědčení, licencí a povolení. Psali jsme ZDE:

Související obsah

Teď se ale ukazuje, že nařízení zas tak závazné není. Zpravodajský portál iRozhlas.cz upozorňuje, že většina evropských zemí toto nařízení nepřijala v plném znění. Vyplývá to z databáze unijních právních předpisů EUR-Lex. Jednotlivé země sice při projednávání unijní návrh podpořily, pak však měly často problém právě s prodloužením platnosti STK a řidičských průkazů.

Prodloužení platnosti řidičských průkazů odmítají Chorvatsko, Slovinsko, Španělsko, Irsko, Lucembursko, Litvu, Lotyšsko a Estonsko.

A prodloužení lhůt pro povinnou technickou kontrolu odmítá dokonce 21 z 27 členských zemí. Podle iRozhlas.cz prodloužení přijaly pouze Rakousko, Itálie, Švédsko, Kypr, Portugalsko a právě Česká republika.

Související obsah

Kritiku sklízí hlavně to, že prodloužení se týká i dokladů, které propadnou v červenci nebo srpnu, tedy v době, kdy už mimořádná opatření drtivá většina zemí zruší.

Jak to tedy bude například s cestou do Chorvatska? Může tam vyjet řidič, kterému v době pandemie propadl řidičák nebo technická?

Podle mluvčího ministerstva Františka Jemelky nařízení EU pro jednotlivé státy závazné není, na druhou stranu se prý lidé nemusí bát s propadlým řidičákem nebo technickou vycestovat.

Související obsah

"Nařízení, kromě možnosti odmítnutí, stanovuje jednoznačnou povinnost státu akceptovat provoz vozidel s "prodlouženou" prohlídkou, i když stát, ve kterém bude vozidlo provozováno, vlastní nařízení odmítl. Pokuty tedy nehrozí," cituje Jemelku iRozhlas.cz.

A pak se v tom vyznejte…

Ministerstvo každopádně doporučuje motoristům, aby si doklady dali do pořádku co nejdříve. "Protože úřady v ČR již běžně fungují, doporučujeme neodkládat výměnu dokladů; předejde se frontám na úřadech na přelomu let 2020/2021, kdy skončí toto toleranční období," vzkázal minulý týden Jemelka. A teď dodává: "Nebo se dá ještě užít pravidlo: Nechceš-li komunikovat s kontrolou a vysvětlovat platnost nařízení Evropské unie při případných problémech, jdi před odjezdem na technickou.“
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události