Elektromobily

Požár BMW v Čestlicích znovu ukázal, jak náročné je uhasit auta na baterky

Majitel, který dal svoje hybridní BMW do servisu v Čestlicích u Prahy už svoje luxusní vozidlo neuvidí. Auto za dva miliony vzplálo a skončilo na tři dny kompletně ponořené ve speciálním kontejneru s vodou. Zásah hasičů znovu ukázal, jak náročné je uhasit vozidlo s elektromotorem a baterií. Zachránit ho v podstatě nelze…

Trojkové BMW je v Česku autem letošního roku. Mimo jiné dostalo plug-in hybridní pohon, který kombinuje zážehový čtyřválec s eletromotorem. Jenže právě to bylo tomuto konkrétnímu vozu osudné. BMW 330e ve středu večer vzplálo v autoservisu v Čestlicích a hasiče čekal náročný zásah, který znovu ukázal, jak jim dávají "auta do zásuvky" zabrat.

Hasiči vyjeli k požáru po půl deváté večer. "Volající uvedl, že v dílně hoří auto, které je na elektrický pohon, a plameny šlehají zpod vozidla," popsala mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová.

Související obsah

Na místo jely jednotky z Benešova, Říčan i pražského Chodova a také dobrovolníci z Čestlic. Nejspíš by hasiči požár zvládli pomocí hasicích přístrojů, jenomže elektrifikovaná auta vyžadují mnohem složitější manévry.

"Automobil hasiči vytáhli ven za pomoci kluzných klínů navijákem a nadzvedli rozpínákem. Následně pod něj umístili palety. Plameny vycházely z podvozku automobilu, proto velitel zásahu zvolil tento postup pro snadnější přístup k ohnisku požáru," vysvětlují hasiči.

Venku probíhalo dohašování a ochlazování. Ale protože šlo o automobil s elektrickým pohonem, velitel zásahu povolal speciální kontejner na hašení pneumatik a elektromobilů z Mladé Boleslavi. Kvůli zajištění dostatku vody pro naplnění kontejneru pak musela na místo další cisterna.

"Jednotky průběžně vozidlo ochlazovaly na volném prostranství. Pak bylo za pomoci jeřábu přemístěno do kontejneru a následně zalito vodou, aby nemohlo dojít k dalšímu nežádoucímu hoření a přitom bylo stále ochlazováno. Takto ponořené musí zůstat několik dní, proto byla na místě stanovena dohlídka v podobě dobrovolné jednotky obce Čestlice a profesionální jednotky ze stanice Říčany," doplnila mluvčí hasičů.

Škodu po požáru hasiči předběžně vyčíslili na dva miliony, BMW je pochopitelně kompletně zničené. Příčina vzplanutí se bude teprve vyšetřovat. Případ každopádně ukazuje, že požáry elektrifikovaných vozů jsou pro hasiče mnohem náročnější.

Související obsah

Celosvětově je to čím dál větší problém. Uhasit takový vůz třeba po dopravní nehodě trvá i desítky minut, zásah je navíc pro hasiče extrémně nebezpečný.

Související obsah

Čeští hasiči vyvinuli a testují unikátní technickou novinku, která by měla při podobných zásazích výrazně pomoci a vůz uhasit během pár minut. Více ZDE. Podívejte se na rozhovor s expertem o požárech elektromobilů a testování této novinky:


A připomeňte si nejhorší požáry elektromobilů:

BMW 330e je plug-in hybrid - elektrifikované "bavoráky" trojkové řady mají pod kapotou dvoulitrový zážehový čtyřválec o výkonu 184 koní a také elektromotoru o síle 113 koní, který se dá dobíjet ze zásuvky. Systém dává dohromady 252 koní. Všechny plug-in hybridní varianty varianty jsou vybaveny lithium-iontovými akumulátory s kapacitou 12 kWh.

Podívejte se, jak luxusní vůz dopadl po požáru:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události