Domácí

Řidiči, obrňte se trpělivostí. Tady se během léta bude stavět! PŘEHLED

Řidiči, obrňte se trpělivostí. Tady se během léta bude stavět! PŘEHLED
Zdroj: Profimedia

Tak jako během každých jiných letních prázdnin i letos budou probíhat stavební práce na silnicích po téměř celé republice. Nevyhnou se tradičně ani dálnici D1 či hlavnímu městu. V následujícím přehledu se můžete podívat na nejdůležitější stavby a uzavírky, které řidiče v létě čekají na D1, v Praze a Brně.

Praha

Stavební sezóna v hlavní městě je už v plném proudu - Technická správa komunikací (TSK) Praha nejenže pokračuje v již rozdělaných stavbách, ale chystá se v letních měsících zahájit i nové. Během července a srpna je totiž nejen v Praze tradičně nižší intenzita dopravy.

V následujícím přehledu naleznete několik nejdůležitějších staveb. Kompletní přehled naleznete významných staveb a oprav naleznete na mapě níže či na webu TSK.

Mapa letních uzavírek v Praze

Zdroj: TSK Praha

Chodovská

V úseku U Plynárny – Jižní spojka proběhne rozsáhlá oprava povrchu čtyřproudové silnice včetně autobusových zastávek. V první etapě se bude opravovat Chodovská ulice ve směru od centra, ve druhé etapě naopak ve směru do centra. Stavební práce započnou v červenci a skončit by měly až v létě následujícího roku.

Koněvova

TSK Praha chystá kompletní rekonstrukci Koněvovy ulice mezi Tachovským náměstím a křižovatkou s ulicí Jana Želivského. Stavět se začne 27. června a do prosince letošního roku by měl být opravený úsek Husitská - Černínova.

Dopravní omezení se teprve projednává. "Řeší se varianta pro jednosměrný provoz směrem do centra. Směr z centra je odkloněn na objízdnou trasu Prokopova-Jeseniova-Ohrada. Na objízdné trase bude ještě provedena zkušební jízda," informuje TSK Praha.

Jižní spojka

Od 8. července do 29. srpna proběhne první a druhá etapa stavebních prací na Jižní spojce. V první etapě se plánuje stavba v úseku V Korytech – 5. května a VI402954 – V Podzámčí (směr do centra). Ve etapě, která bude probíhat současně s tou první, se opraví pomalý jízdní pruh ve směru do centra v úseku ZAPA – Vídeňská.

Související obsah

Čtvrtá etapa začne v srpnu a potrvá do září, opraví se při ní úsek NN4315 – Sulická ve směru z centra. Dopravní omezení, které řidiče čeká, je uzavření pomalého jízdného pruhu.

Letenský tunel

V ulici nad Štolou stavaři zrekonstruují opěrnou zeď Letenského tunelu u severního portálu, který je v havarijním stavu. Řidiči se tak musí připravit na částečné omezení dopravy po etapách.

Karlovo náměstí

V okolí Karlova náměstí v létě proběhne rekonstrukce silnice a chodníků s úpravami křižovatek. První část stavebních prací je naplánována od července do října pro křižovatku v úseku Karlovo náměstí – Resslova/Ječná a doprovázet ji bude částečné omezení dopravy po etapách. Další fáze stavebních prací budou pokračovat až v příštím roce.

Úplné uzavírky

Několik úseků v Praze bude letos v létě zcela uzavřeno. Týká se to například úseku Běhounkova – Petržílkova/Tichnova od 16. června do 30. srpna, úseku K Červenému dvoru – k Basilejskému náměstí, kde stavební práce započaly už v únoru a skončit by měly 31. července, dále pak úseku Nad Krocínkou – Prosecká, kde by rekonstrukce měla být hotová 15. srpna.

Brno

Ani obyvatelé Brna si v létě neodpočinou od stavebních prací na silnicích. Nadále pokračuje například stavba Velkého městského okruhu na Žabovřeské, která začala už v roce 2018. Od června není možné využít most k odbočení směrem na Bystrc. Řidiči, kteří chtějí jet z Pisárek do Bystrce se musí otočit na kruhovém objezdu v Králově Poli a vrátit se zpátky. Ve směru z Králova Pole do Pisárek je doprava napojena na nově vybudovanou obslužnou silnici.

Související obsah

Dále se také konají stavební práce v ulici Veveří. Od 15. dubna se na nich podílely Brněnské vodárny a kanalizace, od května se přidal dopravní podnik s opravami kolejí. Práce by měly skončit 31. srpna. Od května auta neprojedou od ulice Grohovy po Žerotínovo náměstí, od června se uzavírka rozšiřuje po křížení Veveří s ulicí Jana Uhra.

Stavební práce pokračují i v ulici Lužánecká, a to již od minulého roku. Po dobu oprav je celá ulice pro řidiče uzavřená. Letos by se ale už Brňané měli dočkat jejího znovuotevření - stavba by měla být hotova začátkem září.

Dálnice D1

V létě bude pokračovat modernizace největší české dálnice D1. Na mapě níže se můžete podívat, které části byly v úseku Mirošovice - Kývalka už zprovozněny (zelená barva), které to čeká v letošním roce (červená barva) a které až příští rok (modrá barva). Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) mapu aktualizovalo na konci března.

Zdroj: Ředitelství silnic a dálnic

V pátek 12. června navíc ŘSD obnovilo stavební práce v kilometru 2,4 – 11,2 ve směru z Prahy, v rámci kterých dojde ke kompletní výměně povrchu silnice, sanaci mostů, k opravě odvodnění, protihlukových stěn a dalších. 

"Práce byly rozděleny do několika navazujících etap, aby byla v maximální možné míře zachována plynulost provozu. S postupem stavebních prací se tedy bude dopravní opatření v místě měnit. Doprava bude vedena převážně v režimu 2+2+1 jízdní pruh (tzn. 3 pruhy v jednom směru, 2 pruhy v druhém)," upřesňuje ŘSD.

Od pondělí 15. června do 3. července je uzavřený EXIT 8 na Dobřejovice a Čestlice a v termínu od 4. července do 19. července nebude možný sjezd a nájezd na D1 na EXITu 6 na Průhonice. "V srpnu bude na dva týdny uzavřen nájezd na dálnici D1 ze silnice II/101 od Říčan a Jesenice ve směru na Brno a doprava bude vedena po vyznačených objízdných trasách," informuje o dopravním omezení ŘSD.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události