Domácí

Končí statisíce řidičáků. Ministerstvo varuje před frontami na úřadech!

Končí statisíce řidičáků. Ministerstvo varuje před frontami na úřadech!
Zdroj: mediafax / Thinkstock

Celkem 850 tisíc řidičáků má propadnout v roce 2020. Zatím si o nový požádala asi jen třetina řidičů. Za propadlý doklad přitom hrozí tisícové pokuty, při výměně na posledních chvíli můžete skončit v dlouhé frontě.

Až 2000 korun na místě nebo 2500 ve správním řízení hrozí řidičům, kteří sednou za volant s projitým řidičákem. Výměna je přitom zdarma a je možná na každém úřadě obce s rozšířenou působností (ORP).


Letos si o nový doklad zažádalo zatím jen 260 tisíc řidičů, vyměnit by si ho mělo ale 850 tisíc. Týká se to řidičáků vydaný v roce 2010 na deset let a v roce 2015 na pět let. "Mezi nejvytíženější kraje patří kraj Středočeský, Jihomoravský a Hlavní město Praha," uvedl mluvčí ministerstva František Jemelka.

Související obsah


Kvůli koronaviru se platnost některých dokladů prodloužila. Ty, které měly vypršet mezi 1. únorem 2020 a 31. srpnem 2020 se rozhodnutím Evropské unie prodlužují o sedm měsíců.


O výměnu lze požádat už tři měsíce před skončením platnosti. Ve zrychleném řízení, kdy doklad dostanete do pěti dnů, zaplatíte 700 korun. Výměnu neodkládejte, varuje ministerstvo, předejde se tak frontám na úřadech.

"K výměně je nutné donést platný doklad totožnosti a stávající řidičský průkaz. Při podání žádosti již žadatel nepředkládá papírovou fotografii, úředníci pořídí digitální na místě, nebo stáhnou aktuální z registrů vedených ministerstvem vnitra," doplnil Jemelka.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události