Domácí

Parkovací místa jen pro ženy. Kravina, zlobí se známý sportovec! Budou všude

Parkovací místa výhradně pro řidičky se v Česku poprvé objevila už před osmi lety. Přesto dodnes dovedou na sociálních sítích vyvolat ostré debaty. Zatím naposledy ji rozvířil horolezec Radek Jaroš, který svůj názor pro TN.cz rozvedl. Kritiky sice na první pohled napadne, že vznikají kvůli stereotypní představě o horších schopnostech žen zaparkovat, důvody jsou přitom úplně jiné.

"Kdo mi vysvětlí ty značky? Kde máme svoje parkování my, není to genderově nevyrovnaný," vztekal se na facebooku známý himalájský horolezec Radek Jaroš u fotek ženských parkovacích míst.

Poprvé se v tuzemsku vyhrazená místa pro řidičky objevila už v roce 2012 u vybraných restaurací řetězce rychlého občerstvení. Ten vycházel z evropské směrnice, která doporučuje ženám vlastní místa k zaparkování poskytnout z důvodu jejich bezpečnosti.

"Přišlo mi to legrační a nepochopitelný. Některé ženy mi vysvětlily, že je to z hlediska bezpečnosti, že v naší nebezpečný zemi hrozí po ujití dvaceti metrů přepadení. Přijde mi to úsměvný, ale dobře," rozvedl Jaroš pro TN.cz s tím, že podle něj se jedná o p***viny.


Řetězec místa umístil co nejblíž ke vchodu, aby osamělé ženy nebo maminky nemusely zejména v nočních hodinách přecházet přes celé parkoviště. Snižuje se tak riziko přepadení. Stejnou cestou šlo po několika letech třeba i nákupní centrum v severočeských Teplicích.

Ani některé zástupkyně něžného pohlaví však nepochopily, proč dostaly možnost zaparkovat tak, aby byly v co nejmenším nebezpečí. "Tak to už je vrchol. Jsem žena, ale to už je diskriminace," kroutila hlavou Marcela. 

Související obsah

"Řešil bych to podobně jako kupé pro ženy ve vlaku. Usadím se tam bez váhání. Kdyby měl někdo výhrady, říkám, že jsem nenašel kupé pro muže. Taky se dá tvrdit, že bojujete za rovnoprávnost," doplnil Jan, kterému se bezpečnostní opatření rovněž nepozdává. 

V jiných evropských zemích, například v Německu, jsou parkovací stání pro ženy mnohem rozšířenější než v Česku. Němci pro ně mají specifičtější pravidla, kromě blízkosti u vchodu je musejí střežit i kamery. K dispozici by měl být také bezpečnostní hlásič.

Směrnice není pro už existující parkoviště závazná, pouze doporučující. U nově postavených veřejných budov a supermarketů by měla být ženská parkovací místa vyhrazena automaticky.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události