Palubní kamera

Palubní kamery v autech: kde jsou povolené a kde je raději schovat

Palubní kamery v autech: kde jsou povolené a kde je raději schovat
Zdroj: Profimedia

Pravidla pro používání palubních kamer a zveřejňování videí se v jednotlivých zemích velmi různí. Během cest byste tak měli být velmi obezřetní. Podívejte se, jaká pravidla pro ně v různých zemích platí, přehled zveřejnil portál Škoda Storyboard.

Víte, kde můžete bez obav používat palubní kameru, kde si dávat pozor na to, co děláte se záznamem, a kde ji nesmíte v autě používat či dokonce ani vlastnit? Podívejte se, jaká pravidla aktuálně platí v jednotlivých zemích Evropy.

Německo

Chtěli byste se pochlubit videem z rychlé jízdy po německé dálnici bez rychlostního limitu? "Tak pozor na to, že na obrazu nesmí být rozpoznatelný ani jeden obličej či registrační značka auta," uvádí portál Škody Auto.

Francie

Podobně jako jinde nesmí kamera bránit řidiči ve výhledu, ve Francii navíc platí pravidlo o soukromých a důkazních účelech natáčení. Jako důkaz smíte záznam předat pouze policii.

Rakousko

V Rakousku nejsou pravidla zrovna jednoznačná. Ještě nedávno tam hrozila pokuta jen za pouhou přítomnost i nezapnuté kamery ve voze. Navíc všechny pevně instalované kamery snímající veřejný prostor je nutné oznámit úřadům a zaregistrovat. Rakouský automotoklub ÖAMTC však tvrdí, že palubních kamer se to netýká. "Natáčet tedy můžete. Ale nesmíte nic zveřejnit! Jakýkoliv záznam, kde lze rozpoznat osoby nebo vozidla (podle registrační značky) je nelegální a za jeho zveřejnění je možné dostat pokutu ve výši až deset tisíc eur. Takže raději opatrně," upozorňuje Škoda Storyboard.

Související obsah

Švýcarsko

Používání kamery ve Švýcarsku zakázáno není. Je tu ale několik podmínek! Musíte mít zákonný důvod, nelze pořizovat záznam jen tak pro nic za nic, nebo jako dokument z cest. Všichni na videu o tom, že je nahráváte, musí vědět, což je při natáčení na silnici nereálné. A navíc smíte natáčet pouze důležité události, nikoliv desítky či stovky kilometrů běžné jízdy (a tedy i stovky automobilů a lidí). Kameru byste tak měli zapnout až několik sekund před nehodou nebo jiným incidentem. Jenomže, jak něco takového předvídat…


Slovensko

Pro osobní i důkazní účely natáčet na Slovensku smíte. Ale pokud byste se rozhodli záznam zveřejnit, musíte ctít soukromí a na obrazu nesmí být jednání lidí a jejich chování na veřejnosti. Policisté při případné kontrole mohou také zkoumat, zda kamera nepřekáží v zorném poli řidiče.

Řecko

Pro osobní potřebu jsou kamery legální, zveřejňování záznamu a jeho použití pro pojišťovací účely je však nezákonné. Záznam lze použít pouze jako důkaz při obvinění z trestných činů.

Maďarsko

Kameru je povoleno používat pro osobní účely, které ale nikde nejsou přesně uvedeny. Navíc je nutné mít záznam v malém rozlišení a nízké frekvenci snímků za sekundu a je třeba zajistit, že jej nezneužije nikdo další a že bude po pěti pracovních dnech smazán. Než na hranicích laborovat s nastavením kamery a myslet na mazání, je lepší ji sundat," doporučují experti Škodovky.

Belgie

Záznam je určen výhradně pro soukromé účely a zveřejnění je zakázáno. Nahrávku lze použít jako důkaz, je ale nutné to nejdřív oznámit všem dotčeným stranám.

Portugalsko

V Portugalsku dejte velký pozor, kameru totiž nesmíte ani vlastnit! Popotahování Problémy mohou nastat, i když ji policie najde v autě, na sedadle, v přihrádce nebo v kufru. Přitom jediná cesta po silnici do Portugalska vede přes Španělsko, kde je používání kamery bezproblémové… To abyste si ji před přejezdem hranic poslali raději domů poštou už ze Španělska.

Lucembursko

Pokud budete touto zemičkou projíždět, kameru na hranicích schovejte. Smíte ji totiž vlastnit, ale už ne používat.


Polsko

Z Polska je informací pomálu. Natáčet můžete, zveřejnění záznamu ale musí ctít zákon o ochraně osobních údajů a soukromí. Nesmí tedy být možné určit osoby a registrační značky aut.


Ukrajina

"Asi jste na internetu viděli videa, jak člověk skočil na kapotu auta třeba u přechodu, promáčkl ji, rozbil čelní sklo, případně i sobě hlavu. Jasný pojistný podvod a právě na Ukrajině celkem častý. Kamera se tak vyloženě hodí a záznam může sloužit jako velice vítaný důkaz," uvádí portál mladoboleslavské automobilky s dodatkem: opět platí, že by se neměly zveřejňovat "espézetky" a obličeje.

Česko a další země bez omezení

Česko patří do seznamu států, které na používání kamer žádná zvláštní pravidla a omezení neuplatňují.

Palubní kameru můžete používat volně a bez potíží i v Rusku Albánii, Bělorusku, Bosně a Hercegovině, Bulharsku, Černé Hoře, Dánsku, Estonsku, Finsku, Gruzii, Chorvatsku, Itálii, Irsku, na Islandu, v Litvě, Lotyšsku, Makedonii, na Maltě, v Moldavsku, Nizozemsku, Norsku, Rumunsku, Slovinsku, Srbsku, Španělsku, Švédsku, Turecku a Velké Británii.

Související obsah


I v těchto zemích ale platí: Kamera nesmí překážet v zorném poli řidiče a při případném zveřejnění musíte raději rozmazat všechny obličeje a registrační značky.

Škodovka používání kamer ve svých nových vozech výrazně usnadňuje - autech modelového roku 2021 vybavuje šikovně umístěným konektorem pro napájení kamery. Nová Octavia, ale i Superb, Kodiaq a Karoq jsou vybavené konektory USB-C, přičemž jeden z nich může být na přání umístěn do vnitřního zpětného zrcátka:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Palubní kamera

Důležité Události