Doprava

Obří zátah: Policisté měřili rychlost na 900 místech v Česku. PŘEHLED

Policisté v pátek rozjeli další akci zaměřenou na dodržování rychlosti a dalších dopravních předpisů. Tentokrát se ale nebude hlídkovat jen na území naší republiky – Speed Marathon je akce dopravních policistů po celé Evropě. Na řadě míst hlídkují už od sedmi hodin ráno. Policisté tvrdí, že jim nejde o to vybrat co nejvíce na pokutách, ale o to, aby upozornili na rizika spojená s nedodržováním předpisů.

Už několikátý ročník speed maratonu probíhá v pátek 14. srpna a potrvá celých 24 hodin. Tato policejní akce je celoevropská. Místa, kde budou policisté hlídkovat, ale tentokrát nevybírají jen policisté, ale naopak sami řidiči.

Policisté mají vytipováno 900 míst, kam se s radary postaví. Na řadě z nich hlídkují už od sedmi hodin ráno. Upozorňují na rizika spojená s překračováním dovolené rychlosti.

"Rychlost patří k jedné z nejčastějších příčin dopravních nehod zaviněných řidiči motorových vozidel, na počtu nehod se v prvních sedmi měsících roku 2020 podílí na 15,4 %, kdy při těchto nehodách zahynulo 103 osob," uvedla mluvčí Policejního prezidia Hana Rubášová

Po celý únor měli možnost posílat informace o úsecích, kde řidiči pravidelně porušují dopravní předpisy a tato místa právě v pátek policejní hlídky obsadí. Například v Pardubickém kraji to je 45 míst, v Královéhradeckém dokonce sto. Pochopitelně místa během dne policisté mění.

Mapu s tipy, kam občané policisty posílali, najdete ZDE. Akce se měla původně uskutečnit během dubna, kvůli koronaviru letošní ročník policisté odložili až na srpen.

Policisté už hlásí první "ulovené" piráty silnic. ""Během dopoledne kolegové z dálničního oddělení v Podivíně změřili hned dva řidiče, kteří jeli rychlostí vyšší než 190 km," uvedl komisař Bohumil Malášek.

U některých z míst, které nakonec policisté vybrali, dokonce dopředu avizovali, v jakých časech by se na místě mohli pohybovat. Například v Praze budou za jízdy měřit na Jižní spojce a Pražském okruhu, a to mezi 7. a 10., 11. a půl jednou, 14. a 16. a 17. až půl osmou večer.

Jindy ale policisté tak konkrétní nejsou, a tak ze seznamu řidiči vyčtou jen, že hlídka středočeských policistů bude na D11 měřit někde mezi 0. a 50. kilometrem, nebo na D8 mezi 0. a 45. kilometrem, na což naváže hlídka ústeckých policistů kdekoliv ve svěřeném úseku dálnice D8.
 

Podle policistů nejde o to vybrat co nejvíc na pokutách. "Cílem dopravně bezpečnostních akcí je především snížit dopravní nehodovost a zvýšit bezpečnost a plynulost na pozemních komunikacích. I z tohoto důvodů o akci předem informujeme. Cílem není odhalit co nejvíce přestupků, ale upozornit na rizka, která sebou nedodržování rychlosti přináší a má za následek každoročně desítky zmařených lidských životů," dodala Rubášová.

Přehled míst, kde budou policisté měřit v pátek rychlost:

Praha

Středočeský kraj

Jihočeský kraj

Plzeňský kraj

Karlovarský kraj

Ústecký kraj

Liberecký kraj

Královéhradecký kraj

Pardubický kraj

Vysočina

Jihomoravský kraj

Olomoucký kraj

Zlínský kraj

Moravskoslezský kraj

Související obsah

Vloni v rámci celé republiky bylo do speed maratonu nasazeno 800 policistů. Zkontrolovali 7 500 řidičů, a přestože byla stejně jako letos akce dopředu avizovaná a známá byla i místa kontrol, zjistili 3 200 přestupků, nejčastěji řidiči porušili rychlost, ale výjimkou nebyla ani jízda v autě technicky nezpůsobilém k jízdě, jízda bez zapnutých bezpečnostních pásů. 27 řidičů už také nemohlo pokračovat v jízdě, protože byli pod vlivem drogy a alkoholu.
 

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Doprava

Důležité Události