Dálnice

Kdy konečně skončí peklo na D1? Tohle jsou sliby ministerstva dopravy

Kdy konečně skončí peklo na D1? Tohle jsou sliby ministerstva dopravy
Zdroj: Profimedia

Omezení na dálnici D1 drásají dennodenně nervy tisícům řidičů. Podle inistwerstva dopravy se konečně blíží konec letního dopravního pekla. Celá modernizace dálnice bude ale hotová až na podzim příštího roku.

Tři ze sedmi aktuálních omezení v délce 32,7 kilometrů zmizí z dálnice D1 v září, na konci listopadu bude dálnice plně průjezdná. To je aktuální příslib ministerstva dopravy.

Na třech úsecích dálnice D1 zmizí v září dopravní omezení. V říjnu pak bude kompletně dokončen desetikilometrový úsek mezi Souticemi a Loktem. Do konce listopadu chtějí stavební firmy přerušit práce na všech zbývajících 28,3 kilometrech.

Mezi Mirošovicemi a Hvězdonicemi (21. – 29. km) bude dálnice průjezdná bez omezení po prvním zářijovém víkendu, kromě kilometrového omezení v okolí Hvězdonického mostu. Práce tam však budou pokračovat opět na jaře příštího roku.

Související obsah

Stejně tak během září skončí dopravní omezení v úseku Velký Beranov – Měřín (119. – 134. km) a mezi Devíti Kříži a Ostrovačicemi (168. – 178. km). I tam se ale stroje opět vrátí.

"Na všech třech úsecích byly dokončeny veškeré letošní práce, aby mohla být na jaře příštího roku ihned zahájena modernizace zbývajících jízdních pásů. Vlastní modernizace jízdního pásu trvá cca 4 měsíce a je třeba ji provádět bez přerušení. Z tohoto důvodu jsou tyto práce naplánovány na příští stavební sezonu po ukončení zimní technologické přestávky," vysvětluje mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Začátkem října dokončí dělníci veškeré práce na deseti kilometrech nově postaveného úseku mezi Loktem a Souticemi (56. – 66. km). "Na konci listopadu bude hotovo 119,5 kilometrů nové D1 a zbývajících 41,5 kilometru dokončí stavební firmy do roka. Přes zimu bude dálnice bez omezení průjezdná, další práce začnou na jaře. Všem řidičům děkuji za trpělivost," říká ministr dopravy Karel Havlíček.

Kdy bude hotovo? Podívejte se přehledně:

Ministerstvo slibuje, že moderní D1 pak splní veškeré současné evropské požadavky na plynulost a bezpečnost provozu. Na zvolenou technologii cementobetonového krytu je od dodavatelů desetiletá záruka, bez větších oprav by měla vydržet 30 let.

Související obsah

Modernizace D1 začala v roce 2013. Úseky mezi Prahou a Brnem byly uvedeny do provozu v průběhu 70. let minulého století a i nejnovější úseky mají za sebou přes 30 let provozu a jsou již tedy na konci plánované životnosti. Některé dálniční objekty (například mosty) byly realizovány již ve 30. letech minulého století.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události