Bezpečnost

Hraní her a další moderní nešvary za volantem. Jsou horší než alkohol!

Hraní her a další moderní nešvary za volantem. Jsou horší než alkohol!
Zdroj: Getty Images

Používání telefonu za volantem je druhým nejčastějším přestupkem v českém bodovém systému. Každý rok takových přestupků přibývá - vloni jich bylo odhaleno 62.977, meziročně o 11.661 víc! A to nepočítáme další nešvary, které stále častěji narušují pozornost řidičů. I moderní aplikace a systémy v nových autech mohou být podle expertů v určitém ohledu dokonce nebezpečnější než alkohol nebo konopí.

Že není možné, aby řidiči za jízdy hráli za volantem hry na telefonu? Nový průzkum nizozemského institutu pro výzkum bezpečnosti silničního provozu SWOV ukazuje, že to možné je! A dokonce je to nešvar stále častější: V roce 2019 připustilo hraní her za jízdy 8,2 % řidičů, v průzkumu z roku 2017 to byly 3 %.

K používání mobilního telefonu během řízení se přiznává přibližně 70 % řidičů, ať už hrají, telefonují bez hansfree, píšou zprávy, surfují na internetu nebo používají navigaci či hudební aplikace.

"Nejedná se dnes již jen o telefonování ať již s handsfree či bez něj, daleko závažnější může být chatování, čtení zpráv a podobně. Řada řidičů si z automobilů dělá pojízdné kanceláře, aniž by si uvědomila možné následky takového chování," podotýká šéf Besipu Tomáš Neřold.

Přeceňování schopností

Podle SWOV mají řidiči značnou důvěru ve vlastní schopnosti - věří si, že zvládnou používat mobilní telefon během řízení a nepovažují to za příliš rizikové. Navíc mají pocit, že je malá šance na to, aby je při přestupku někdo přistihl a pokutoval.

Související obsah

"V uplynulém roce bylo na pozemních komunikacích v České republice evidováno 17 623 dopravních nehod, při kterých se řidiči plně nevěnovali řízení vozidla. V důsledku těchto nehod bylo usmrceno 60, těžce zraněno 190 a lehce zraněno 2 744 osob. Ke každé páté nehodě došlo právě v důsledku nevěnování se řízení. V loňském roce šlo s podílem 20,4 % suverénně o nejčastější příčinu. Po nepřizpůsobení rychlosti dopravně technickému stavu vozovky a přejetí do protisměru se jednalo s podílem 11,8 % o třetí nejtragičtější příčinu dopravních nehod," upozorňuje šéf dopravní policie Jiří Zlý.

A dodává, že česká policie chce na používání telefonů za volantem víc dohlížet. "Nepozornost za volantem je jedna z pěti hlavních priorit, které jsme si pro rok 2020 vytyčili. Realizujeme jak represivní, tak preventivní aktivity zaměřené na problematiku nevěnování se řízení. Využíváme dokumentační techniky, realizujeme a spolupracujeme na preventivních projektech i s ostatními subjekty," říká Zlý.

Související obsah

Rizikové zábavné systémy v nových autech

Nejde ale jen o telefony. Riziko znamená i používání infotainmentu a aplikací na displejích v moderních autech. Evropská rada bezpečnosti dopravy (ETSC) připomíná studii britské TRL (Transport Research Laboratory): Výzkum ukázal, že nejnovější informační systémy ve vozidlech, které zobrazují aplikace chytrých telefonů na displeji ve vozidle, zpomalují reakce více než alkohol a konopí!

Reakce řidičů na podnět na trase byla pomalejší při výběru hudby prostřednictvím Spotify při používání Android Auto nebo Apple CarPlay pomocí dotykového ovládání než při psaní textové zprávy. Interakce s Android Auto nebo Apple CarPlay vedla obecně k ovlivnění jízdního výkonu, například snížení schopnosti udržení vozidla v jízdním pruhu (zejména při dotykovém ovládání).

Kritické 2 vteřiny

Řízení vozidla je komplexní činnost, na níž se podílejí různé schopnosti a vlastnosti řidiče (usuzování, rozhodování, pozornost, paměť, emoce apod.). Hustota informací ovlivňuje schopnost vyhodnotit dopravní situaci i reakční dobu řidiče.

Takový infotainment může odlákat velkou část pozornosti, obzvlášť pokud jeho ovládání není intuitivní nebo ho řidič nezná. Podle doporučení americké agentury pro bezpečnost dopravy (NHTSA) by doba pohledu na displej infotainmentu neměla překročit dvě vteřiny.

Související obsah

Pozornost hraje klíčovou roli v tom, zda je řidič schopný včas zaregistrovat blížící se nebezpečí a učinit dostatečné kroky ve snaze takové nebezpečí odvrátit. "Výsledky Hloubkové analýzy dopravních nehod dokládají, že nepozornost je příčinou nebo faktorem spolupůsobícím při vzniku dopravních nehod řidičů přibližně ve třetině případů. Jedním z nejčastějších důvodů je distrakce pozornosti řidiče, ta zahrnuje celou řadu činností – například používání mobilního telefonu, navigačního zařízení, jídlo a pití,“ potvrzuje ředitel Centra dopravního výzkumu (CDV) Jindřich Frič.

Jen pohled na displej telefonu znamená ztrátu pozornosti na jednu sekundu, což při rychlosti 50 km/h znamená ujetí 14 m. Pokud řidič píše zprávu na dálnici, ujede při rychlosti 130 km/h vzdálenost 180 metrů, což odpovídá předjíždění 11 nákladních automobilů stojících v řadě za sebou.

Související obsah

Následky nehod způsobených nepozorností řidičů jsou často fatální a často to odnesou ostatní účastníci silničního provozu. "Například v uplynulém roce bylo při takových nehodách usmrceno 21 chodců a 13 spolujezdců," varuje Tomáš Neřold.

Jak jsme na tom s pozorností v Česku?

Tohle jsou průběžné výsledky aktuální ankety CDV - pokud se jí chcete zúčastnit, můžete ZDE.

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události