Domácí

Tři sazby za přestupky i jiné pokuty. Ministerstvo představilo nový bodový systém

Tři sazby za přestupky i jiné pokuty. Ministerstvo představilo nový bodový systém

Ministerstvo dopravy přichystalo novelu bodového systému. Změna si klade za cíl zvýšit bezpečnost v dopravě. Až 20 % nehod je způsobeno nevěnováním se řízení, velkým nešvarem je používání telefonu. I proto ministerstvo navrhuje například zvýšení bodové sazby za použití telefonu za volantem ze dvou na čtyři body. Novela míří do Poslanecké sněmovny.

Novela by v případě schválení měla začít platit 1. 1. 2022. Hlavním cílem je zvýšit bezpečnost silničního provozu, podle ministerstva dopravy dlouhodobě zaostáváme za ostatními evropskými zeměmi ve statistice zemřelých nebo těžce zraněných na silnicích.

Ministerstvo chce také celý systém po 14 letech fungování zjednodušit na tři sazby a čtyři pásma pokut (na místě i ve správním řízení). Závažné a vědomé překračování pravidel chce ministerstvo trestat přísněji, chce tak bojovat proti pirátům silnic, zároveň chce snížit pokuty za menší přestupky.

Nově chce také zavést možnost nechat se informovat o stavu bodového konta pomocí SMS, e-mailu nebo datové schránky.

Související obsah

Také se uvažuje o takzvaném řidičáku na zkoušku. Podle tohoto modelu, který je přejatý z Británie, by měli začínající řidiči po dva roky místo 12 bodů pouze šest. Nejedná se jen o mladé řidiče, ale o všechny, kdo budou s řízením začínat.

Až 20 % nehod je zapříčiněno nevěnováním se řízení, častou příčinou je podle ministerstva telefon za volantem. I s tímto nešvarem chce ministerstvo bojovat.

"A nejde pouze o telefonování, ale především o chatování a psaní SMS, což je v konečném důsledku ještě nebezpečnější, protože obojí vyžaduje oční kontakt. I proto nyní navrhujeme zvýšení bodové sazby za použití mobilu při řízení ze dvou na čtyři body," vysvětluje ministr dopravy Karel Havlíček.

Související obsah

Systémové změny:

Tři sazby bodovaných přestupků – 2b, 4b, 6b

Čtyři pásma pokut na místě – do 1500 Kč, 1500 Kč, 2500 Kč, 5000 Kč

Čtyři pásma pokut ve správním řízení – 2000 až 5000 Kč, 4000 až 10 000 Kč, 7000 až 25 000 Kč, 25 000 až 75000 Kč

Řidičák na zkoušku

Informování řidičů o stavu jejich bodového konta

Nová podoba bodového systému v tabulkách:

Celé znění novely zákona si můžete přečíst zde:

Znění zákona č. 361/2000 Sb. s vyznačením navrhovaných změn

Typ souboru:pdf
TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události