Domácí

Řidič se snažil předjet kolonu s majáky. Policista vytáhl samopal!

Rozruch na sociálních sítích vzbudilo video, které ukazuje, jak na dálnici policejní dodávku předjíždí zprava jiné auto. Policista-spolujezdec po chvíli z okna vytáhne samopal a namíří ho na vozidlo. Policejní dodávka přitom byla součástí doprovodné kolony, která přepravovala cenný náklad.

Video z palubní kamery zachycuje, jak řidič sportovního auta dojíždí policejní dodávku na dálnici. Na to policista odpovídá staženým okénkem a namířeným samopalem. Po zveřejnění záznamu se lidé na sociálních sítích okamžitě rozdělili na dva tábory - jedna strana tvrdí, že jde o přehnanou reakci policisty, podle té druhé o neukázněnost řidiče a autora videa.

Podle zjištění TV Nova před dodávkou jela další tři policejní auta, která doprovázela náklaďáky převážející zřejmě velmi cenný náklad.

"Z videa je patrné, že řidič, který podjížděl policejní kolonu, se nechoval tak, jak by měl správní účastník provozu na pozemní komunikaci. Reakce policisty byla podle mě přehnaná. Stačilo, kdyby policista rukou nebo terčíkem naznačil, že se dotyčný nechová dobře," řekl bezpečnostní expert Andor Šándor.

Související obsah

Pokud kolona jede v levém pruhu po dálnici, pravidla zakazují ji podjíždět. "První věc je, že někdo se snaží předjet vozidlo s přednostním právem v jízdě, které navíc jede na majáky. Druhá, že došlo k předjetí zprava. Z toho videa je zřejmé, že došlo k protiprávnímu jednání," vyjádřil se pro TV Nova dopravní expert Robert Kotál.

Řidiči v takovém případě hrozí ztráta řidičáku na šest až dvanáct měsíců, pokuta deset tisíc korun a sedm bodů. Případem se už zabývá policie.

Související obsah

"Zveřejněným videem se z vlastní iniciativy zabýváme. Veškeré okolnosti v současné chvíli prověřuje odbor vnitřní kontroly krajského ředitelství hlavního města Prahy. V případě zjištění porušení platných právních norem bude věc s policisty řešena v kázeňském řízení," popsala policejní mluvčí Eva Kropáčová.

Dotazovaní lidé zastávají názor, že policista mohl řidiče upozornit jinak. "Myslím si, že to bylo zbytečně vyhrocené, řidič se mohl leknout a způsobit dopravní nehodu," vyjádřil se jeden z oslovených.

Při podobných převozech cenných věcí anebo třeba vězňů, nesmí policisté podcenit jakoukoliv situaci. Každé cizí auto je pro ně hrozba.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události