Kamion

Kamiony a dodávky jako smrtící zbraň. Jak se podílejí na vážných nehodách?

Kamiony a dodávky jako smrtící zbraň. Jak se podílejí na vážných nehodách?
Zdroj: Profimedia

Nákladní vozy jsou nebezpečnější na dálnicích více než na jiných silnicích: Zapříčiní 39 % nehod se smrtelnými následky a 27 % nehod s těžkým zraněním. Na tomto typu komunikace tak mají vysoký podíl na nejzávažnějších následcích nehod. Nejhorším místem je úsek dálnice D1 kolem Brna, kde kamiony a dodávky bourají častěji.

Zatímco na dálnicích mohou kamiony a dodávky za víc než třetinu smrtelných nehod, na silnicích 1. tříd jim statistiky připisují 10 % tragických střetů, na silnicích 2. tříd 8 % a na silnicích 3. tříd "jen" 6 % nehod, při kterých některý z účastníků zemře.

"Mezi nejčastější příčiny usmrcení vinou řidičů nákladních automobilů patří nevěnování se řízení a jízda po nesprávné straně," říká Tomáš Neřold, vedoucí samostatného oddělení Besip ministerstva dopravy. Při střetu s nákladním vozidlem je pochopitelně výrazně vyšší pravděpodobnost vzniku vážného či smrtelného zranění.

Na českých silnicích vloni vinou řidičů nákladních aut zemřelo 67 lidí a 182 osob bylo těžce zraněno.

"Došlo k meziročnímu nárůstu počtu usmrcených o 12 osob. Předpoklad pro rok 2019, který počítal s nejvýše 55 usmrcenými, tak splněn nebyl. V případě těžce zraněných vinou řidičů nákladních automobilů naopak došlo k meziročnímu poklesu o 43 těžce zraněných osob,“ vyčíslili ředitel Centra dopravního výzkumu (CDV) Jindřich Frič.

Nejvíce závažných následků: řidiči ve věku 45-54 let

"Vinou řidičů nákladních automobilů věkové kategorie 45-54 let bylo v roce 2019 usmrceno 21 a těžce zraněno 58 osob. Téměř každá 3. usmrcená osoba (26 %) tak v této věkové kategorii byla usmrcena viníkem ve věku 45 až 54 let," upozorňuje Neřold.

Související obsah

Obdobné je to také u těžce zraněných, kde tito řidiči dosáhli podílu (15 %). "Z pohledu praxe v řízení zavinili nejvíce fatálních nehod (12 usmrcených a 33 těžce zraněných) řidiči nákladních automobilů s praxí v řízení nad 30 let od udělení řidičského oprávnění,“ doplňuje Tomáš Neřold.

Dodávky nebo kamiony?

Nejvíce nehod zavinili řidiči vozidel kategorie N1 (do 3,5 tuny), tedy dodávek, případně pickupů, malých náklaďáků či osobních aut, která mají v dokladech uveden jako druh vozidla nákladní automobil.

Související obsah

"V uplynulém roce 2019 zavinili řidiči nákladních automobilů kategorie N1 celkem 5099 nehod, což představuje 46 procent ze všech evidovaných nehod řidičů nákladních automobilů. Počet usmrcených vinou těchto řidičů činil 35 osob, to je 52 procent z celkových 67. Těžce zraněno pak bylo dalších 96 osob - 53 procent ze všech těžce zraněných vinou řidičů nákladních automobilů,“ dodává Neřold.

Na dálnicích mají nákladní vozidla největší podíl (39 %) na celkovém počtu vážných nehod, na silnicích 1. tříd sice způsobí jejich řidiči "jen" desetinu ze všech nehod, přesto to stačí na velmi tragická čísla: nejvíce lidí bylo vloni vinou řidičů nákladních automobilů usmrceno (20) a těžce zraněno (61) právě na silnicích I. tříd. Nejvíce osob přitom umíralo na přímých úsecích.

Nejčastější příčiny

"U řidičů nákladních vozidel je obdobně jako u řidičů osobních vozidel nejčetnějším přispívajícím faktorem nepozornost (40 %), kdy se řidič věnuje jiným činnostem než řízení vozidla nebo je jeho pozornost zaměřena na jiné, v danou chvíli méně důležité, činnosti související s řízením," popisuje Veronika Valentová, ředitelka Divize dopravního inženýrství, bezpečnosti a strategií CDV.

Související obsah

Dalšími faktory přispívajícími ke vzniku nehod nákladních vozidel je například nepřiměřená rychlost (17 %), tedy zejména nepřizpůsobení rychlosti parametrům vozovky nebo dynamickým vlastnostem vozidla a také nesprávné vyhodnocení situace (10 %), například. chybný odhad vzdálenosti nebo rychlosti jiného účastníka.

Nová pravidla a přísnější tresty

K předcházení vážných nehod nákladních vozidel na dálnicích a silnicích pro motorová vozidla má přispět novela zákona o silničním provozu, kterou schválila vláda a bude se jí zabývat sněmovna.

Související obsah

Novela zavádí u kamionů povinnost dodržet bezpečný odstup minimálně 50 metrů při rychlosti nad 50 km. Za porušení tohoto pravidla by řidič nákladního vozidla mohl dostat 4 body a přísnější finanční sankci než dnes.

Evropská opatření

V celé EU se podle Evropské rady bezpečnosti dopravy podílejí nákladní vozy na čtvrtině smrtelných nehod.

V roce 2018 přišlo o život 3310 lidí při silničních nehodách s účastí těžkého nákladního vozidla (HGV) s hmotností 3,5 tuny nebo více a 2630 lidí při nehodách s účastí lehkého nákladního vozidla (LGV) s hmotností nižší než 3,5 tuny.

Související obsah

Vloni se EU dohodla na zvýšení minimálních bezpečnostních norem pro nové nákladní automobily od roku 2026 například tím, že umožní řidičům snadněji vidět další účastníky silničního provozu prostřednictvím větších čelních skel a průhledných panelů ve dveřích a vyžadováním systémů detekce chodců a cyklistů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události