Domácí

Počet nehod na silnicích stoupl. Řidiči podceňují mlhu i ochlazení

Tragickou nehodu vyšetřují liberečtí kriminalisté. Mladý řidič dostal v Mníšku u Liberce v mlze smyk a narazil do protijedoucího auta. Jeho spolujezdkyně na místě zemřela. Podle dopravních expertů se počet nehod kvůli mlhám a prudkému ochlazení výrazně zvýšil. Od pátku do neděle se stalo 653 nehod.

Těžká dopravní nehoda zablokovala hlavní tah z Liberce na Frýdlant krátce před půl desátou večer. Řidič dostal v zatáčce smyk a bokem narazil do protijedoucího auta. Lékaři se ke zraněné spolujezdkyni nemohli dostat. Hasiči ji museli ze zdemolované kabiny vystříhat. Záchranáři pak ze všech sil bojovali o život dívky, které nebylo ještě ani 18.

"Lékař po několika desítkách minut resuscitace konstatoval smrt," řekl mluvčí krajských záchranářů Michael Georgiev. Zhroucenému mladému řidiči poskytli lékaři psychologickou péči. Zraněný byl jen lehce, i on ale skončil v nemocnici.

Související obsah

Záchranáři z místa odváželi zraněné. "Měli jsme tři zraněné osoby," popsal Georgiev. Poté začalo několikahodinové vyšetřování nehody. Policisté vyzvali řidiče v koloně, aby si našli náhradní trasy.

"Zahájili jsme úkony pro podezření za spáchání přečinu usmrcení z nedbalosti, za který hrozí až tříletý trest odnětí svobody," řekla policejní mluvčí Vladimíra Šrýtrová.

Teploměr ukazoval pouze 3,5 stupně nad nulou. Když se k tomu přidá hustá mlha a mokro, jde podle dopravního experta o zrádnou kombinaci.

Související obsah

"Můžeme jet na povrchu, který má teplotu -1 stupeň a v automobilu nám to ukazuje plus 2, 3 stupně. Ta mlha kondenzuje. Letní pneumatiky ztrácejí optimální vlastnosti při teplotách pod plus 7 °C. Za těch nižších teplot tvrdnou a dají připodobnit k hokejovému puku. Oni tam vidí teplotu 2, 3, 4 °C, takže zůstávají v klidu," vysvětlil dopravní expert Roman Budský.

Jen za uplynulý víkend se v Česku stalo přes 650 dopravních nehod. Vzhledem k tomu že nás čekají další mrazivé noci, policisté doporučují všem řidičům, aby svá auta zpomalili a také včas přezuli na kvalitní zimní pneumatiky.

kvo, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události