Ojetiny

Zajímavé ojetiny: Osobní dodávky za dobré peníze splní spoustu úkolů

Zajímavé ojetiny: Osobní dodávky za dobré peníze splní spoustu úkolů
Zdroj: Auto ESA

I když nejsou na první pohled zrovna krásné, nabízí nepřekonatelnou kombinaci univerzálních vlastností, využitelných pro živnost, rodinu nebo koníčky. Jak vybrat takové auto? Přinášíme několik tipů na malé osobní dodávky za dobré ceny, které ještě něco vydrží.

Osobní verze malých dodávek postupně nahrazují vymírající druh takzvaných MPV, tedy víceúčelových prostorných vozidel ideálních pro větší rodiny, jako byl například Opel Zafira nebo Renault Espace. Minidodávky mají mezi osobními auty pořád co nabídnout - zvládnou pohodlně převézt víc než čtyři členy posádky a ještě k tomu slušný objem zavazadel.

"Typickými představiteli jsou Vokswagen Caddy, Citroën Berlingo nebo Peugeot Partner a také Renault Kangoo. Výhodou tohoto typu karoserie je půdorys osobního vozu, vyšší střecha a nižší nákladová hrana, než mají vozy kombi. Do zavazadlového prostoru je snadnější přístup svislými výklopnými nebo dělenými dveřmi. Další výhodu představují zadní boční posuvné dveře. K tomu se přidává i vysoká variabilita zadních sedaček ve druhé, případně třetí řadě. Jejich složením získáte v malých dodávkách zavazadlový prostor více než 3000 litrů," popisuje výhody malých osobních dodávek Filip Kučera z Auto ESA.

Volkswagen Caddy 2005-2020

Caddy je na trhu v kratší a v prodloužené verzi Maxi s delším rozvorem. Obě verze mohou mít 5 nebo 7 míst. Vůz má výborné jízdní vlastnosti podobné osobním vozům, protože vychází z podobné konstrukce jako VW Golf nebo Touran. Na trhu jsou také modely s pohonem všech kol, automatickými převodovkami a bezpečnostními prvky, které ve své době měly ostatní osobní vozy Volkswagen.

Benzínové motory o objemu 1.4i a 1.6i. mají pověst spolehlivých a úsporných jednotek. Později je nahradily tříválce 1.0 TSI a čtyřválce 1.2 TSI nebo 1.4 TSI, u nichž je spotřeba více závislá na stylu jízdy.

U motorů 1.9 TDI čerpadlo-tryska je potřeba si dát pozor na stav vstřikovačů, které jsou dražší, než u novějších motorů 1.6 TDI a 2.0 TDI se systémem common-rail.

Předposlední generace VW Caddy prošla během svého výrobního cyklu dvěma modernizacemi, hlavně ta v roce 2015 znamenala docela velkou změnu v designu i výbavě. Základ však zůstal po celou dobu stejný. To svědčí o jeho kvalitě, která se promítá do ceny ojetin.

Související obsah

Přestože má stále tuhou zadní nápravu, Caddy se více přizpůsobil nárokům rodin - pérování je komfortnější a ani prázdné auto tolik neposkakuje. Prodloužená verze Maxi se do nabídky vrátila v roce 2007.


Z aktuální nabídky na trhu:

Volkswagen Caddy 1.6 MPi/75 kW Life, 2009, 68.379 km, 160.000 Kč.

Citroën Berlingo / Peugeot Partner 2008-2018

Oba vozy pocházejí z koncernu PSA, mají stejný technický základ a liší se v exteriéru rozdílnými tvary předních částí, v interiéru pouze logem na volantu. Vyráběly se s jedním rozvorem a dvou délkách karoserie jako pětimístné nebo sedmimístné. Vzácně se vyskytují kusy s automatickou převodovkou.

Související obsah

Zajímavé jsou verze s designovými úpravami do terénu. Berlingo i Partner mají ale vždy jen pohon předních kol.

Paleta motorů je jednoduchá. Jedná se o spolehlivé benzínové motory 1.6i v různých výkonových variantách. Naftové motory 1.6 HDi byly průběhu životního cyklu několikrát modernizovány.

Celkově i motory HDi platí za spolehlivé. Mají pevné rozvody a pokud je trápí problémy, tak většinou souvisejí s mazáním. Je tedy třeba se zvýšenou péčí dbát na výměnu oleje.

Citroën Berlingo a Peugeot Partner (v nejnovější generaci nese název Rifter) z uvedených let se vyznačují promyšlenou praktičností. Koupí ojetiny získáte vůz s vynikajícím poměrem ceny a užitné hodnoty.

Z aktuální nabídky na trhu:

Citroën Berlingo 1.6 HDi/73 kW XTR, 2016, 111.579 km, 170.000 Kč.


Renault Kangoo 2013-2020

Osobní dodávka od Renaultu se začala vzhledem podobat svým konkurentům až po výrazné modernizaci v roce 2013. Kangoo se, stejně jako VW Caddy, vyrábí také s prodlouženým rozvorem a možností sedmi míst. Na rozdíl od Caddyho však pouze s pohonem předních kol. Automatická převodovka je skutečnou zvláštností.

Související obsah

Pod kapotami starších modelů můžeme najít atmosférické 1.6 16V, které byly spolehlivé, ale musely vyklidit místo přeplňovaným čtyřválcům 1.2 TCe s nižšími emisemi. U nich očekávejte vyšší spotřebu oleje.

Naftové motory 1.5 dCi procházely v Renaultu neustálým vývojem a od roku 2010 a výš už vykazují slušnou spolehlivost, nízkou hlučnost a příjemnou spotřebu ve všech výkonových verzích.

Související obsah

Renault Kangoo je cenově na úrovni svých francouzských konkurentů. Výhodou je současný vzhled. Vůz z roku 2013 vypadá dodnes téměř stejně jako nové vozy v autosalonech.

Z aktuální nabídky na trhu:

Renault Kangoo 1.5 dCi/66 kW Limited, 2016, 160.116 km, 160.000 Kč.

"Díky naší novince Auto bez koruny si mohou zákazníci nyní pořídit lepší a bezpečnější malou osobní dodávku. K nákupu vozu není potřeba žádná hotovost, platí se pouze nízké měsíční splátky. Na každém zákazníkovi je rozhodnutí, zda auto doplatí, či nám jej prodá zpět. Garantujeme nabídku odkupu vozu za nejvyšší možnou cenu,“ doplňuje Filip Kučera z auto ESA.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události