Škoda Kodiaq

Kodiaq jako policejní speciál: Žádná pojízdná kancelář, ale auto plné výzbroje

Samopaly, beranidla, žebříky, chemické obleky, balistický štít, zásoba náhradních nábojů. Tohle auto je určené do ostré akce. Podívejte se do policejního speciálu určeného pro velitele pohotovostní motorizované jednotky. Úpravy Škody Kodiaq si navrhovali policisté sami.

Do vozového parku pražské policie přibyly dvě Škody Kodaiq. Jsou určené v první řadě pro velitele, kteří řídí zásahy a přebírají velení při mimořádných událostech na území hlavního města. Tomu odpovídá i speciální výbava, kterou policisté podrobně představují na novém videu - podívejte se pod titulkem článku.

"Vozidla si policisté sami navrhli a dohlédli na provedení veškerých úprav," říká ředitel pražské policie Tomáš Lerch.

Jedná se o dva Kodiaqy s dvoulitoovým benzínovým motorem TSI (140 kW), pohonem všech kol a automatickou převodovkou DSG v klasických policejních barvách s dvojitým modročerveným majákem. Vozidla jsou vybavena speciální výsuvnou zástavbou v zavazadlovém prostoru vozidla, která souží k ukládání veškerého vybavení potřebných při řešení mimořádných událostí.

Ve speciální výbavě je hydraulika na otevírání dveří, beranidlo, teleskopický žebřík, přenosné osvětlení, chrániče sluchu, detektor CO, dozimetr, zdravotnická brašna, defibrilátor, zastavovací pás, kužely, neprůstřelné vesty a helmy i chemické obleky.

To vše umožňuje policistům dokončit většinu zákroků, aniž by museli čekat na podporu, která vybavení namísto zásahu doveze.

Související obsah

Velitel policie je pověřený koordinací sil a řízením hlídek při mimořádných událostech, což jsou náhlé závažné situace, která způsobují narušení stability systému a ohrožují život, zdraví, majetek nebo životní prostředí a vyžadují okamžitou pomoc. Příkladem byl třeba pád Trojské lávky, dopravní nehoda Vězeňské služby ČR na Pražském okruhu nebo požár a následná evakuace domu pro seniory na Černém Mostě.

Je to policista zařazený u pohotovostní motorizované jednotky, který má na starosti i spolupráci s ostatními složkami IZS na místě zásahu. Řídí se rozkazem ředitele Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy.

První pražský tým "velitelů policie" vznikl vloni v lednu, čítá dvanáct profesionálů z pohotovostní motorizované jednotky s dlouholetou praxí v přímém výkonu služby. Tito policisté mají za sebou několik odborných školení a výcviků. V případě velení mají na sobě červenou vestu s označením velitel policie a interním označením Libela 10, Libela 100 anebo Libela 101 kvůli rozlišení na místě události.

Související obsah

"Tito policisté do dnešního dne odveleli již více než tisíc mimořádných událostí. Jsou čtyřiadvacet hodin denně v terénu, tak aby byli v co nejkratším čase na místě události a mohli, co nejdříve převzít velení," popisuje policejní mluvčí Eva Kropáčová.

Na speciálně vybavené Škody Kodiaq policii přispěl pražský magistrát, který uvolnil čtyři miliony korun z fondu pro bezpečnost. V předchozích letech pražská policie dostala z fondu peníze například na nákup štábního vozidla, přepravníku na koně nebo defibrilátorů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události