Škoda Auto

Policisté přesedají do SUV. Škodovka pro ně přestaví stovky kodiaqů

Policisté přesedají do SUV. Škodovka pro ně přestaví stovky kodiaqů
Zdroj: Škoda Auto

Škoda Auto vyhrála tendr na přestavbu 500 vozů Kodiaq pro potřeby Policie ČR. Běžná civilní auta pro ně vybaví policejní technikou a polepy. Do služeb bezpečnostního sboru tak přibudou další SUV.

Benzínový dvoulitr s výkonem 180 koní, pohon všech kol, sedmistupňový automat a střední stupeň výbavy Ambition. To je základní specifikace kodiaqů, ve kterých se budou nově vozit čeští policisté. Civilní verze takového auta běžně stojí přes 900.000 korun.

Škodovka s ministerstvem vnitra uzavřela vloni smlouvu na zhruba 3300 nových aut, 1853 z nich budou právě kodiaqy. Prvních 500 teď mladoboleslavská automobilka začala upravovat pro policejní potřeby. Stříbrné kodiaqy budou opatřeny policejními polepy a vybaveny prostředky zvláštního určení. Vozidla, která jinak nemají žádné úpravy nad rámec sériově vyráběných specifikací, budou osazena majáky na střechu, přípravou pro radiostanici a příslušenstvím, jako jsou například dělicí mříže do zavazadlového prostoru či koberce.

"Model Kodiaq patří k nejoblíbenějším SUV na českém trhu a jsme rádi, že bude nově pomáhat i v barvách Policie ČR. Právě volba tohoto modelu pro náročné podmínky služby podtrhuje oceňované vlastnosti vozů Škoda v podobě nízkých celkových nákladů na provoz, spolehlivosti a dobrého poměru užitné hodnoty a ceny," říká Jiří Maláček, vedoucí českého zastoupení společnosti Škoda Auto.

Související obsah

SUV Kodiaq v policejním designu se objeví v českých městech ve druhé polovině června. "Pokračujeme v první velké obměně policejního vozového parku po více jak deseti letech. V roce 2019 jsme začali vozy Octavia Combi, dnes policii předáváme prvních 500 vozů SUV pro náročnější výkon služby. Dalších cca 2800 nových aut dostane policie v polovině letošního roku. Policisté už dnes nejezdí v ojetinách, ale v kvalitních nových vozech,“ pochvaluje si ministr vnitra Jan Hamáček.

Všech 500 přestavovaných vozů je poháněno zážehovým motorem 2,0 TSI/140 kW v kombinaci se sedmistupňovou převodovkou DSG a vychází z výbavového stupně Ambition. Policie tak pokračuje v nastaveném trendu nákupu vozidel vybavených automatickou převodovkou. Samozřejmostí je v tomto případě pohon všech kol, který se uplatní zejména při zásazích v zhoršených povětrnostních podmínkách nebo při jízdě mimo zpevněné komunikace.

Související obsah

"Jsem velmi rád, že po úspěšném nákupu policejních vozidel 4x4 v roce 2019 a 4x2 v roce 2020 pokračuje Policie ČR v zásadní obměně vozového parku, tentokrát přestavbou vysoutěžených "komerčních" vozidel Škoda Kodiaq do policejní verze. Pořízením takových to vozidel se policie posouvá k optimalizaci vozového parku zejména ve vztahu k přímému výkonu služby. Příkladem umístění přestavěných vozidel jsou základní policejní útvary v horských oblastech, které jsou doposud vybavené běžným typem policejních vozidel. Kvalitativní posun je jak ve vybavení, tak hlavně ve zvýšeném a více chráněném podvozku,“ doplňuje policejní prezident Jan Švejdar.

Související obsah

Mladoboleslavská automobilka od roku 1993 předala resortu ministerstva vnitra víc než 20.000 aut nejrůznějších modelů a specifikací – ať už speciálně upravených podle požadavků policejních sborů nebo v sériovém provedení. Ve výkonu služby působí především octavie, nechybí však ani superby pro dálniční hlídky.

Související obsah

Pro zásahy v těžko přístupném terénu policisté během dvou let dostanou i  30 nových Land Roverů Defender 110 upravených a vybavených potřebným příslušenstvím. Dodá jim je společnost Dajbych, která se specializuje na úpravy terénních vozů. Ta nedávno postavila nový prototyp vozu určený právě policejním a armádním jednotkám, podívejte se:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Škoda Auto

Důležité Události