Automobilky

Budoucnost luxusního cestování. Úžasné GT pozná i emoce posádky

Budoucnost luxusního cestování. Úžasné GT pozná i emoce posádky
Zdroj: Porsche Inter Auto CZ

Britská ikona odhaluje svou vizi budoucnosti: Bentley EXP 100 GT je experimentální model, který má ukázat, jak se bude po silnici cestovat nejvyšší třídou v roce 2035. Plně elektrický vůz může řídit sám, ale zároveň umožní řidiči vychutnat si řízení, když se mu zrovna zachce.

Nejvyhledávanější luxusní značka automobilů slaví sto let od založení a model Bentley EXP 100 GT má ukázat její budoucnost. Vůz je samozřejmě nabitý špičkovou technikou, nejluxusnější výbavou s bezchybnou kombinací materiálů a přesným ručním řemeslným zpracováním.

Bentley EXP 100 GT má ukázat, jak se bude na nejvyšší úrovni jezdit za 16 let. Vůz tak obsluhuje umělá inteligence - chytré auto s nulovými emisemi bude mít digitálního osobního asistenta, který se má starat o naprostou pohodu  posádky.

”Bentley EXP 100 GT představuje typ vozidla, které chceme v budoucnu vyrábět. Tento automobil, podobně jako ikonické vozy Bentley z naší historie, reaguje na emoce cestujících a pomáhá jim vychutnávat si a chránit vzpomínky na vskutku mimořádné cesty, na které se vydávají,“ řekl ředitel značky pro design Stefan Sielaff.

Umělá inteligence

Virtuální asistent zpracovává signály z vnějšího i vnitřního prostředí (světlo, zvuky, pachy a kvalitu ovzduší) a nastaví osvětlení, klimatizaci, čištění vzduchu i výhled z vozu tak, aby vše odpovídalo náladě a pocitům posádky.

Související obsah

Je možné jet v otevřeném voze pod ochranným krytem ze skla, nebo sklo zneprůhlednit pro ochranu soukromí. Režimy je možné kombinovat a nastavit si naprosto personalizované prostředí. Bentley pro EXP 100 GT vyvinulo dokonce vlastní unikátní vůni.

Chytrá a adaptabilní biometrická sedadla lze nastavit třemi různými způsoby. Pomocí biometrických senzorů se monitoruje teplota, poloha pasažéra a podmínky prostředí ve snaze nabídnout vrcholnou dávku pohodlí za všech podmínek.

Osobní asistent Bentley předvídá potřeby cestujících, a dokáže dokonce zvyšovat míru pohodlí díky poznatkům o majiteli. Například povrchy sedadel reagují na polohu pasažéra během jízdy a automaticky nabízejí lepší podporu, pokud zaznamenají, že je toho zapotřebí.

Bentley EXP 100 GT se chlubí i dalšími biometrickými technologiemi po celé kabině, například ke sledování pohybu očí a hlavy, či dokonce krevního tlaku.

Ke komunikaci s umělou inteligencí se používají gesta rukou před rozhraním z ručně foukaného a broušeného křišťálu z hrabství Cumbria, které následně intuitivní příkazy interpretuje. Zážitky z jízdy vůz zaznamenává a umí je znovu přehrát či popsat a vysvětlit, co posádka právě vidí venku.

Otočné ovládací prvky zhotovené z mědi a hliníku doplňují digitální svět o hmatové dojmy.

Související obsah

Palubní displeje znásobují zážitky z dalekých cest prostřednictvím rozšířené reality, anebo na požádání zprostředkují uvolňující prostředí jako v ochranném pouzdru. Rozhraní zahrnuje transparentní informační displeje ve dveřích, automaticky stmívatelné sklo nebo obrazovku zábavního systému pro přehrávání filmů, živého videa a dalších médií. K vytvoření dalších efektů pomáhá video mapping na obložení.

Luxus na prvním místě

Do inovativní skleněné střechy jsou vsazeny hranoly, které pohlcují světlo a přenášejí jej do kabiny pomocí optických vláken. Kazetový distribuční systém zase umí do kabiny podat různé předměty ze zavazadlového prostoru.

Jak už to tak u Bentley bývá - interiér je co nejluxusnější. Sklo plynule přechází v kov, dřevo a kůži. Povrchy jsou zkrášlené vyšívanou bavlnou, vlněné koberečky jsou z materiálu pocházejícího z britských farem, použito bylo 5000 let staré říční dřevo z padlých stromů chráněných v rašeliništích, jezerech a řekách s obsahem vyluhované mědi (Riverwood) či 100% organický textil s texturou kůže využívající vedlejší produkt z výroby vína. Dotykové body přístrojové desky jsou vyrobeny z křišťálu Cumbrian. Vše zdobí propracované vyšívání tradiční technikou.

Materiály jsou založeny na trvale udržitelných a pokrokových technologiích pro zákazníky, kteří při výběru značky zohledňují ochranu životního prostředí a dodržování etických zásad.


Nastupování jako událost

Grand tourer budoucnosti má nepřehlédnutelný vzhled s pozoruhodnými vnějšími rozměry 5,8 m na délku a bezmála 2,4 m na šířku. Připomíná řadu historických cestovních vozů Bentley, ale současně přenáší charakteristické znaky luxusu do budoucnosti. Na slavné modely poukazují výrazné zadní boky jako u legendárního R-Type Continental, kulaté světlomety zasahující do masky chladiče s připomínkou modelu Bentley Blower z dvacátých a třicátých let nebo dlouhá karoserie.

Karoserie Bentley EXP 100 GT je vyrobená z lehkého hliníku a uhlíkových vláken s dekorativními prvky z mědi a hliníku. Působivá je osvětlená maska chladiče a figurka okřídleného B, aktivující se s příchodem majitele k vozidlu. Na zádi na víku zavazadelníku pak zaujme část ve tvaru podkovy, kterou tvoří 3D OLED obrazovka, jejíž světelné efekty jsou sladěny se zadními světly.

Přední dveře o šířce dva metry se vyklápějí směrem ven a nahoru, aby co nejvíce usnadnily nastupování. Po úplném otevření ční do výšky bezmála tří metrů, a tak i samotný příjezd vozidla působí jako malá událost.

Při výrobě nového laku ”Compass” se uplatnil speciální barevný pigment, který se vyrábí synteticky z popela rýžových slupek, jinak škodlivého vedlejšího produktu při zpracování rýže.


Vzrušení za volantem i bez volantu

Model EXP 100 GT je vizí, jak bude vypadat dnešní Bentley Continental GT za 16 let. Současný grand tourer pohání zážehový šestilitrový motor W12 nebo čtyřlitrový V8, ten budoucí bude elektrický.

I tak automobilka tvrdí, že bude schopný zrychlit z nuly na 100 km/h za méně než 2,5 sekundy.

Trakční pohon nové generace zajistí maximální míru kontroly prostřednictvím vektorování točivého momentu. Nabízí přitom o 50 procent vyšší výkon a 35 procent nižší hmotnost ve prospěch účinnějšího zdolávání zatáček. Systém baterií pohánějící čtveřici elektromotorů má umožnit nejvyšší rychlost 300 km/h a nejvyšší točivý moment 1500 Nm.

Související obsah

Bentley svůj experiment popisuje jako elektricky poháněné kupé, které může být plně autonomní, ale umožní i ruční řízení, když si majitel bude chtít užít vzrušení za volantem.

Baterie budoucnosti má umožnit dojezd 700 km a za 15 minut se dobít na 80 % kapacity.

Prototyp představili v britském Crewe, kde má značka Bentley sídlo a továrnu, ve které zaměstnává 4000 lidí. Chytrý luxusní sportovní křižník má být vrcholem oslav stého výročí. Inženýr Walter Owen (W.O) Bentley založil firmu, která dodnes nese jeho jméno, 10. července 1919. Od roku 1998 ji vlastní ,koncern Volkswagen Group. V nabídce jsou čtyři modelové řady – Continental, Flying Spur, Bentayga a Mulsanne.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události