Ojetiny

Inzerát vs. online autobazar. Na co si dnes dát pozor při koupi ojetého vozu

Inzerát vs. online autobazar. Na co si dnes dát pozor při koupi ojetého vozu
Zdroj: Profimedia

Koupit auto na inzerát přímo od majitele může být lákavé. Ovšem je s tím spojena celá řada rizik. Jaké jsou rozdíly při pořízení ojetého vozu na inzerát a u certifikovaného autobazaru? A na co si dát pozor, aby vám nezbyly oči pro pláč?

V dnešní době máte při koupi ojetého auta v podstatě dvě možnosti: Dojet si na prohlídku auta ze soukromého inzerátu nebo využít online služeb prodejce, který vám auto přistaví až domů. V obou případech se jedná o prodej takzvaně na ulici, ale rozdíl mezi nimi může být skutečně veliký.

"Když někdo prodává svoje auto na inzerát, neznamená to automaticky, že musí být podvodník. Může to být člověk, který má dostatek času i trpělivosti tuto proceduru absolvovat a věří, že svůj vůz prodá výhodněji, než kdyby je prodal profesionálnímu prodejci. Rádi bychom však upozornili na skutečnost, že v soukromých inzerátech vidíme často auta, která jsme u nás měli na prohlídku, ale z technických nebo právních důvodů jsme byli nuceni je odmítnout. Tyto vozy představují pro kupující velké riziko,” vysvětluje Filip Kučera z Auto ESA.

Dezinfekce vozu

Jedním z aktuálních aspektů prodeje je hygiena. Nedá se moc očekávat, že auto, na které se přijedete podívat k soukromému prodejci, bude profesionálně vydezinfikované. není radno situaci zlehčovat: inzerovaný vůz je většinou stále v provozu, navíc se v něm střídají zájemci o koupi. U profesionálních prodejců prochází každé auto důkladnou očistou ještě před uvedením do prodeje a další důkladnou dezinfekcí po každé zkušební jízdě.

Související obsah

Technický stav vozu

Dalším potenciálním zdrojem problémů jsou omezené možnosti posouzení technického stavu při koupi na inzerát. Během zkušební jízdy a prohlídky vozu může zkušenější motorista odhalit viditelné a slyšitelné vady, ale často není možné určit přesný rozsah závad a ani odhadnout náklady na opravu.

Automechanici v bazarech mají lepší možnosti posouzení technického stavu ve vybavené autodílně. Zákazník dostává protokol o technickém stavu vozidla a profesionální prodejce navíc poskytuje záruky na případné skryté vady.

Právní vady vozu

Další diskutabilní bod je, jaké jsou možnosti prověření historie vozu při koupi "na ulici". Můžete využít placených služeb a vůz prověřit na internetu. Teoreticky byste měli být schopni získat
mnoho informací například o najetých kilometrech, o případných pojistných událostech, o leasingu atd. Spolehlivost a úplnost těchto údajů - zvláště pak u vozidel dovezených ze zahraničí - však není nikdy stoprocentní. Certifikované autobazary využívají profesionální datové zdroje a hlavně, za bezvadný právní stav vozu ručí.

Související obsah

"Kupující od soukromých prodejců jsou ze zákona daleko méně chráněni než v případě nákupu ojetého vozu od profesionálních prodejců. Navíc, zákazníkům poskytujeme záruky nad rámec našich povinností. Jako příklady mohu uvést garanci kontroly najetých kilometrů, záruku na mechanický stav vozu, záruku na legální původ vozu nebo možnost výměny vozu do 10 dnů bez udání důvodu," doplňuje Filip Kučera z Auto ESA.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události